Haberler

Bilgisayar Fiyatlarındaki Artış

Bilgisayar fiyatlarındaki artışı herkes farketmiş olmalı. Özellikle son 1 – 2 yıl içerisindeki büyük artış olması ile bir çok kişi bilgisayar alamaz duruma geldi. İstediğiniz özelliklerdeki bir bilgisayarı istediğiniz fiyata bulmak neredeyse imkansız durumda.

Bilgisayarların hele ki dizüstü bilgisayarların fiyatlarındaki büyük artışın iki büyük sebebi bulunuyor. Biri koronavirüs pandemisi nedeniyle home ofis (evden) çalışmanın yaygınlaşması ile evde bilgisayar ihtiyacının artması, diğeri ise ülkenin ekonomik durumu. Bu iki durumu basitçe açıklayalım.

Tercihlerin Değişmesi

Koronavirüs pademisi öncesinde ofis çalışmaları ve ofis toplantıları ön planda iken koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma yasaklarının etkisi ile evden çalışma çok daha fazla popüler hale geldi. Hatta dünyada artık online toplantıların yapılacağı yüz yüze toplantıların mümkün olduğunca az yapılacağı konuşuluyor. Gelişen dünyada zaman kazandıracak bir uygulama olduğu şüphesiz bir gerçek. Bu nedenle evden çalışan kişiler tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir pc satın alma durumunda kalıyor. Diz üstü bilgisayarlara olan talebin artması stokların azalmasına ve fiyatlarında artmasına neden oldu.

Ülkenin Ekonomik Durumu

PC Fiyatlarındaki Artış
PC Fiyatlarındaki Artış

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların tamamı yurtdışından ithal olarak geliyor. Yurt dışında alınan ürünler döviz kuru ile alındığı için ve son zamanlarda türk lirasının neredeyse tüm döviz kurları karşısında değer kaybettiği için bilgisayarların fiyatı yurtdışında değişmese bile ülkemizin vatandaşları için türk lirası olarak artmış oldu.

Bir diğer ekonomik etken ise bilgisayar gibi elektronik ürünlere ekstra vergi uygulamasının getirilmesi. Gümrük vergisi, özel tüketim vergisi, katma değer vergisi, trt bandrolü vb.. vergilerin de eklenmesi ile döviz kurunu da göz önüne aldığınızda fiyatları nereden nereye gelebileceğini tahmin edebilirsiniz.

PC Özellikleri

İnternetin yaygınlaşması ile araştırma yapabileceğiniz sitelerin sayısında hızlı bir artış oldu. Bir bilgisayar almaya karar verdiğinizde ihtiyaçlarınıza en uygun bilgisayarı almak, ihtiyaçlarınızdan fazlasını, daha yüksek özelliklere sahip bir bilgisayarı almak size fazladan mali yük getirebilir. Bu nedenle önce ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemeli ve buna göre bilgisayar almalısınız.

Örnek vermek gerekir ise hiç oyun oynamayacak bir kişini çok yüksek özellikteki ekran kartına sahip bir oyun bilgisayarını almak çok gerekli bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.