İnternet

Disney+ Uygulaması Samsung TV’lerde Yer Almıyor

Disney+ Uygulaması tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi çekti ve milyonlarca kişi abonelik aldı. Fakat ülkemizde akıllı televizyonlar yakın zamanda yaygınlaşmaya başlamış olması ve 2016 yılından önce alınan bir çok akıllı televizyon olması kullanıcıları televizyonlarında Disney+ kullanamamalarına neden oluyor.

Direkt olarak buradan abone olabileceğiniz Disney+ Türkiye, aylık 34,99 TL ya da yıllık 349,90 TL fiyat ile yayın hayatına başladı. Bu güzel bir gelişme ancak Türkiye’deki birçok kişi Disney+’a televizyonları üzerinden erişim sağlayamıyor. Çünkü Netflix, Amazon Prime ve BlueTV gibi uygulamaların olduğu 2016 öncesi Samsung ve LG TV’lerde Disney+’ın uygulaması yer almıyor. Samsung televizyonlar özelinde firma resmi olarak şunu aktarıyor: “Disney+, Tizen işletim sistemini kullanan Samsung smart TV’leri (2016 modellerin çoğu veya daha yeni modeller) destekler.* TV’nizde Disney+ önceden yüklü gelmemişse başlamak için Samsung Uygulama Mağazası’ndan uygulamayı indirebilirsiniz. *Samsung TV web tarayıcısında veya Orsay işletim sistemine sahip Samsung TV’lerde çevrimiçi izleme özelliğinin desteklenmediğini lütfen unutmayın.”

Disney+ Uygulaması
Disney+ Uygulaması

Disney+ Uygulaması Samsung TV

LG televizyonlar özelinde ise firma resmi olarak şunu aktarıyor: “Disney+, WebOS 3.0 veya daha yeni sürümlere sahip LG TV’leri (2016 ve daha yeni modeller) destekler.* Başlamak için LG Content Store’dan Disney+ uygulamasını indirin. *LG TV web tarayıcısı uygulamasında veya NetCast işletim sistemine sahip LG TV’lerde çevrimiçi izleme özelliğinin desteklenmediğini lütfen unutmayın.”

Türkiye’de herkes elbette Samsung ya da LG televizyon kullanmıyor. Örneğin Android TV’lerde var ve bu konuda şirket şunu aktarıyor: “Disney+, aşağıdakiler dahil olmak üzere Android 5.0 veya daha yeni sürümlere sahip bir dizi Android TV modelini ve set üstü kutuyu destekler:

 • -Arçelik*
 • -Beko*
 • -Chromecast ve Google TV
 • -Dynalink TV BOX
 • -Hisense
 • -onn. Android TV UHD Streaming Device
 • -Sharp
 • -Sony Bravia
 • -NVIDIA SHIELD TV
 • -Vestel*
 • -Xiaomi Mi Box

Başlamak için Google Play Store’dan Disney+ uygulamasını indirin. * Disney+ henüz Linux işletim sistemli Arçelik, Beko ve Vestel TV’leri desteklememektedir.” Panasonic televizyonlar için verilen bilgi şöyle: “Disney+, My Home Screen işletim sistemine sahip olan ve ürün kodları aşağıdakilerle başlayan 4K Panasonic smart TV’leri (2017 veya daha yeni modeller) destekler:

 • -EZ veya EX
 • -FZ veya FX
 • -GZ veya GX
 • -HZ veya HX
 • -JZ veya JX

Ana Ekran menüsünde Disney+ uygulamasını bulun.” Hisense TV’ler içinse şu destek bilgisi veriliyor: “Disney+, aşağıdaki işletim sistemlerine sahip belirli Hisense smart TV’leri (2017 veya daha yeni modeller) destekler:

 • -VIDAA 2.5
 • -VIDAA 4.0 veya daha yeni sürümler

Modeliniz destekleniyorsa Disney+ uygulamasını VIDAA Home Launcher’da bulabilirsiniz.”

Disney’in ileride daha eski televizyonlar için destek verip vermeyeceği bilinmiyor. Televizyonlar çok uzun süreli kullanılan cihazlar olduğundan Türkiye’de 2016 ve daha eski TV’ye sahip olan ve değiştirmesi teknik olarak gerekmeyen milyonlar bulunuyor. Umuyoruz firma cihaz desteğini geriye doğru genişleterek daha iyi hale getirebilir.

The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner ise Disney+’ın Türkiye’ye sunduğu içerikleri şöyle aktarıyor: “İzleyiciler The Walt Disney Animation Studios’tan 100’den fazla yapımın keyfini çıkarabilecekler.

Son zamanların en öne çıkan yapımlarından Oscar® ödüllü “Enkanto: Sihirli Dünya”, Karlar Ülkesi; “Külkedisi”, “Kurbağa Prens” ve “Küçük Denizkızı” gibi sevilen klasikler ile birlikte “Raya ve Son Ejderha” ve “Mulan (2020)” gibi yakın zamanda gişe rekorları kıran filmler platformda yer alacak.

Animasyonların yanı sıra; Oscar® ödüllü “Cruella”, Amazon Ormanları macerası “Jungle Cruise” ve başrolünde Oscar ödüllü® oyuncu Tom Hanks ile tekrar hayat bulmaya hazırlanan platform orijinali Pinokyo gibi Disney’in tüm canlı aksiyon filmleri de platformda olacak.

Ayrıca, “Mucize: Uğur Böceği ile Kara Kedi”, “Fineas ve Förb” ve “Zatonya” da dahil olmak üzere yüzlerce Disney Channel çizgi dizisi, orijinal filmi ve özel bölümü de lansmanla birlikte Disney+ üyelerine sunulacak.”

Soner’in açıklamalarına göre “Yukarı Bak”, “Sevimli Canavarlar”, “İnanılmaz Aile”, “Wall-e”, pek çok fenomen Pixar içeriğinin yanı sıra, dünyanın en sevilen ve en çok izlenen animasyonlarından “Oyuncak Hikayesi” serisinin tamamı, iki Oscar ödüllü “Soul”, “Luka”, “Kırmızı” ve bundan sonra yayınlanacak tüm iddialı Pixar içerikleri de platformda olacak.

Lansmanla birlikte izleyiciler, “Shang-Chi ve On Halka Efsanesi”, “Eternals”, “Avengers: Endgame”, “Captain Marvel”, “Black Widow”, “Hawkeye” ve daha fazlasını içeren 50’den fazla Marvel filmi ve “Ms. Marvel”, “Loki” ve “WandaVision” dahil 40’tan fazla Marvel serisine erişme fırsatını da yakalayacak. “Secret Invasion” ve “She-Hulk” ise sıradaki gelecek orijinal yapımlar arasında yer alıyor.

Star Wars hayranlarının da merakla beklediği platformda izleyicilerin, Star Wars’un tüm filmleri, ara filmler ve animasyonlarının yanı sıra Disney+ orijinal içerikleri olan “The Book of Boba Fett” ve “The Mandalorian”ın yanı sıra heyecanla beklenen “Obi-Wan Kenobi” dizisine de erişebilecekleri bilgisi paylaşıldı. Star Wars’ın heyecanlandıran yeni dizisi “Skeleton Crew” da önümüzdeki sezon için yayın gününü bekliyor.

National Geographic’in zengin içeriklerinin yer alacağı platformda izleyiciler, “Büyük Kurtarış” ve “Free Solo” gibi belgeselleri, “Gordon Ramsay ile Rota Dışı” gibi popüler National Geographic serilerini, “Balinaların Gizemli Dünyası” ile Renan Öztürk ile “Explorer: The Last Tepui”, “Jeff Goldblum’un Dünyası” gibi Disney+ orijinallerine erişebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.