İnternet

En iyi Borsa Uygulamaları 2023

En iyi borsa uygulamaları son zamanlarda kullanıcılar tarafından sıklıkla aranmaya başladı. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile borsa’ya girmek ve borsadaki hisseleri takip etmek, detaylı bilgi almak artık çok kolay bir duruma geldi. Halka arz’ların giderek popüler hale gelmesi de borsa takibi için uygulamaların gelişmesini sağladı.

Borsa, en basit tanımla hisse senetlerinin ve yatırım araçlarının belirli kurallar çerçevesinde alım-satım işlerinin yürütülmesidir. Borsada menkul kıymetler, emtialar, döviz ve vadeli işlemler alınıp satılarak bir yatırım aracına dönüşmesi sağlanmaktadır.

Arz-talep ilişkisi içerisinde alım ve satımların yürütüldüğü piyasada yüz yüze ve diğer iletişim araçlarıyla değil günümüzde online olarak aracılık yapan kurumlar ile yapılmaktadır.

Midas

Midas
Midas

En iyi borsa uygulamaları listesinde yer alan Midas canlı borsa takibi konusunda öne çıkan uygulamalar arasında yer alıyor. Tamamen canlı veriler ile hem Amerika hem de Borsa İstanbul hisselerini Midas aracılığıyla takip etmek mümkün. Ayrıca dilediğiniz şirketlerin finansal bilgilerini incelemek ve daha önceki hareketlerine görüntülemek de Midas’ın sundukları arasında bulunuyor.

Tüm bunlara ek olarak Midas ile borsa alım-satım işlemleri de gerçekleştirebilirsiniz. Midas, canlı verilerde olduğu gibi hem Amerika hem de Borsa İstanbul üzerinden hisse satın alımını mümkün kılıyor. Ayrıca parça hisse ile yatırımcılara dilediği bütçeye göre hisse alma seçeneği de sunuyor.

Borsa haberleri ve Midas Akademi gibi mecralarla da yatırım konusunda kullanıcıyı geliştirmeyi hedefleyen Midas hem App Store hem de Google Play Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebiliyor.

Investing

investing - en iyi borsa uygulamaları
investing – en iyi borsa uygulamaları

Listemizin ikinci sırasında finans ve borsa takibi denince en başta akla gelen uygulamalardan biri olan Investing yer alıyor. Uzun yıllardır borsa takibinin vazgeçilmez siteleri arasında yer alan Investing, sunduğu pek çok araç ile yatırım yapan kullanıcılarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Uygulamada yer alan en önemli araçlardan birisi gerçek zamanlı veri havuzu oluyor. Dünyanın en önemli borsalarındaki hareketlenmeleri canlı olarak kullanıcılarına aktarıyor. ABD’de işlem gören S&P 500, Nasdaq gibi borsalara ek olarak Borsa İstanbul gibi Türk endeksleri de uygulamada mevcut.

Bu verilere ek olarak hisse senetleri, para birimleri ve kurları, faiz oranları gibi unsurlar da canlı olarak Investing’de yer alıyor. Ayrıca kişiye özel olarak oluşturulan listeler ile hisse takibi ve önemli ekonomik olayları takip etmek de Investing ile oldukça kolay hale geliyor.

Investing uygulamasını kullanarak portföy oluşturabilir ve takip edebilirsiniz. Aynı zamanda takip ettiğiniz hisse senetlerinde oluşan dalgalanma ve hareketlenmelere karşı Investing’den uyarı almak da mümkün. Daha önceden ayarladığınız takdirde uygulama sizin için bu hisseleri takip ediyor ve size bildirim gönderiyor.

Tüm bu özelliklerin haricinde kur dönüştürme gibi bazı finansal araçlar da Investing’de mevcut. Aynı zamanda dünyanın her yanından ekonomi haberleri ve analizlere de uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz. Dünyanın pek çok ülkesinde yer alan en önemli borsa endekseleri Investing’de mevcut. Ayrıca canlı grafikler ve veriler ile Investing’in en iyi borsa uygulaması olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Investing, hem Android hem de iOS platformunda ücretsiz olarak bulunuyor. Herhangi ek bir ücret ödemeden Investing’i indirebilir ve kullanabilirsiniz. Ancak uygulama içerisinde reklamlar ve uygulama içi satın alma seçenekleri bulunduğunu belirtmek gerek.

Foreks

Listemizin üçüncü sırasında yer alan uygulama ise Foreks oluyor. Foreks Trader olarak da bilinen uygulama yatırımcılar için pek çok araç ve unsur sahip. Üstelik Türkçe desteği ile de oldukça fazla kullanıcı tarafından tercih edilen bir uygulama olduğunu belirtmek gerek.

Foreks Trader uygulamasını kullanarak güncel döviz hareketleri ve canlı borsa verilerini görmek mümkün. Böylece gün içerisinde gerçekleşen gelişmeler kolaylıkla uygulama içerisinden takip ediliyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanından gelen ekonomi haberleri ve borsa analizleri de yatırımcılara kolaylık sağlıyor.

Uygulama içerisinden kullanıcıların oluşturabileceği listeler ile favori hisselerinizi de takip edebilirsiniz. Başarılı ve sade arayüzü sayesinde hisselerinizin güncel durumunu görüntüleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak fiyat alarmı kurabilir ve ani durumlar karşısında hızlıca aksiyon alabilirsiniz.

Üstelik sadece hisse değil aynı zamanda döviz, altın, kripto para gibi piyasaları da Foreks üzerinden takip etmek mümkün. Ayrıca BİST ve VİOP işlemleri de uygulama üzerinden yapılabiliyor. Bir başka deyişle yalnızca takip değil aynı zamanda işlem yapmak için de başarılı bir uygulama olduğunu söylemek mümkün.

Eğer yatırım araçlarınızın güncel durumunu takip edebileceğiniz bir uygulama arıyorsanız Foreks Trader işinze yarayacaktır. Aynı zamanda işlem de yapabileceğiniz bu uygulama hem Android hem de iOS platformlarında ücretsiz olarak bulunuyor.

Canlı Borsa

Canlı Borsa
Canlı Borsa

En iyi borsa uygulaması listemizde yer alan bir diğer uygulama ise RSS Interactive tarafından geliştirilen Canlı Borsa oluyor. Bu uygulama sayesinde Türkiye ve diğer ülkelerdeki borsa endekslerini canlı olarak takip etmek mümkün hale geliyor. Aynı zamanda bu endekslere ait grafikler de uygulamada yer alıyor.

Türkçe arayüzü ve kolay kullanımı sayesinde Canlı Borsa, piyasada yer alan en iyi borsa takip uygulamalarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Canlı Borsa, kullanıcıya özel bir deneyim oluşturmaya olanak sağlıyor. Aynı zamanda yatırımcıların kullanacağı pek çok araç da uygulama bünyesinde mevcut.

Dileyen kullanıcılar takip etmek istediği hisseler, birimler vb. unsurlardan oluşan bir liste hazırlayabiliyor. Daha sonrasında tüm araçları bir arada görüntülemek mümkün hale geliyor. Buna ek olarak uygulamada alarm özelliği de mevcut. Böylece ani durumlarda hızlıca haberdar olmak mümkün.

Benzer uygulamalarda da yer alan haberler özelliği Canlı Borsa’da da yer alıyor. Aynı zamanda farklı ülkelerin faiz oranları ve döviz kurları da uygulamada mevcut. Yalnızca Türk hisseleri değil aynı zamanda yabancı hisseleri de uygulama üzerinden takip etmek oldukça kolay. Ayrıca Nasdaq, S&P 100 gibi yabancı endeksler de uygulamada yer alıyor. Bu uygulamanın Play Store ve App Store’da tamamen ücretsiz olduğunu da belirtelim.

DövizFX

Adından da anlaşılacağı üzere DövizFX, en iyi borsa uygulamaları arasında döviz takibine odaklanmış bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Güncel bir şekilde piyasadaki önemli yatırım araçlarına dair hareketleri takip etmeye olanak sağlıyor.

DövizFX ile borsa endeksleri ve hisse senetlerini canlı bir şekilde takip etmek mümkün. Aynı zamanda çeyrek altın, yarım altın, 14 ayar, 18 ayar gibi farklı altın değerlerini de canlı olarak takip etmeye yardımcı oluyor. Bunlara ek olarak farklı döviz kurlarını da uygulama üzerinden takip etmek mümkün.

Genel anlamda diğer uygulamalar ile benzer özelliklere sahip olsa da DövizFX de denemeye değer borsa takip uygulamalarından birisi. Üstelik hem Android hem de iOS platformunda ücretsiz olarak bulunuyor.

TradingView

Listemizde yer alan bir diğer borsa uygulaması ise TradingView oluyor. TradingView, yatırım ve finans konusunda amatörler ve tecrübeli kullanıcılar için kullanışlı araçlar sunuyor. Üstelik basit ve anlaşılır arayüzü sayesinde gayet kolay bir kullanım imkanı da sağlıyor.

Dünyanın en önemli endeksleri arasında sayılan Nasdaq, S&P 500, Dow Jones gibi borsa endekslerini TradingView ile takip etmek mümkün. Ayrıca uygulamada yer alan yatırım araçlarının güncel hareketlerini gerçek zamanlı olarak takip etmeye de olanak sağlıyor. Üstelik bu verilerin grafikleri de uygulamada mevcut.

TradingView yalnızca bir borsa takip uygulaması değil. Aynı zamanda bu uygulamayı bir borsa sosyal ağı olarak nitelendirmek de mümkün. Dünyanın dört bir yanından TradingView kullanan analistler ve kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yatırımlar konusunda detaylı yorumlar alabilir ve farklı kullanıcıların deneyimlerinden faydalanabilirsiniz.

Uygulamanın kullanıcılara sunduğu bazı araçlardan bahsetmiştik. Bunların arasında kişiye özel takip listeleri yer alıyor. Belirlediğiniz endeksler, hisse senetleri, dövizler gibi unsurları takip edebilirsiniz. Aynı zamanda bu listeler için alarm kurmak da mümkün.

Yalnızca bu araçlar değil aynı zamanda altın, gümüş, petrol, buğday gibi ürünlerin fiyatlarını da TradingView ile takip edebilirsiniz. Ayrıca kripto para borsalarını da uygulama üzerinden takip etme şansınız mevcut. Genel anlamda neredeyse tüm borsa araçlarını TradingView ile takip edebilirsiniz.

Buna ek olarak ekonomi haberleri de uygulamada yer alıyor. Ayrıca farklı platformlarda oluşturduğunuz hesapları senkronize edebilirsiniz. Böylece kesintisiz bir uygulama deneyimi yaşamak da mümkün hale geliyor. TradingView iOS ve Android platformlarında ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor.

FinansCepte

Finans Cepte
Finans Cepte

En iyi borsa uygulamaları listemizin son sıralarına yaklaşıyoruz. Sondan ikinci sırada ise karşımıza FinansCepte uygulaması çıkıyor. Eğer yalnızca borsa takibi yapmak değil aynı zamanda bir finans sosyal ağına katılmak istiyorsanız FinansCepte sizin için uygun olabilir.

FinansCepte, genel olarak borsa takip uygulamalarının sunduğu pek çok aracı kullanıcılarına sağlıyor. Güncel döviz kurları, kripto para değerleri, BİST hisse sentleri vb. unsurları FinansCepte ile takip etmek mümkün. Ayrıca uygulamada yer alan döviz çevirici gibi araçlar ile yatırım işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Buna ek olarak; ev, araba ve ihtiyaç kredisi sorgulamak için bir araç da uygulamada yer alıyor. Ayrıca uygulamanın pro sürümünde kripto para alış ve satış sinyalleri özelliği de mevcut. Üstelik pek çok hisse senedi ve kripto para için grafik ve yorumlara da uygulamadan erişebilirsiniz.

Diğer uygulamalarda bulunan liste oluşturma özeliği FinansCepte’de de mevcut. Yatırım araçlarınızın güncel durumunu ve kar/zarar durumunuzu takip edebilirsiniz. Ayrıca minimum gecikme ile BİST fiyatlarını ve güncel kurları takip etmek de mümkün.

Bunların haricinde sunulan bir diğer özellik ise alarm oluyor. Dilerseniz telefon bildirimi, dilerseniz de e-posta ve SMS ile alarm alabilirsiniz. Bu ve benzeri pek çok özelliğe sahip FinansCepte’nin standart sürümü işe ücretsiz olarak indirilebiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi yalnızca bir borsa takip uygulaması değil aynı zamanda bir sosyal ağ arıyorsanız FinansCepte’ye bakmanızı tavsiye ederiz.

Yahoo Finance

En iyi borsa uygulamaları listemizin son sırasında ise Yahoo Finance yer alıyor. Gerçek zamanlı olarak borsa bilgilerini takip edebildiğiniz Yahoo Finance piyasadaki en başarılı uygulamalardan birisi. Ancak uygulamanın en önemli dezavantajlarından birisi Türkçe desteği olmayışı. Aynı zamanda Yahoo Finance’in ücretli sürümler ile tam kullanım sağladığını da belirtelim.

Uygulamada yer alan kişisel portföy takibi sayesinde yatırım araçlarınızın performansını takip edebilirsiniz. Aynı zamanda kişiye özel haberler de Yahoo Finance uygulamasında yer alıyor. Böylece yatırım araçlarınız hakkındaki en güncel gelişmelere de uygulamayı terk etmeden ulaşabilirsiniz.

Genel anlamda yatırımcılar için birçok araç sunan Yahoo Finance birden fazla cihazda senkronize olarak çalışmaya da olanak sağlıyor. Aynı zamanda uygulamada yer alan grafikler de karşılaştırmaları daha somut hale getiriyor. Tüm bu özellikleriyle piyasadaki en başarılı uygulamalardan biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca Apple’ın borsa verilerini de Yahoo Finance’den aldığını belirtelim.

Yahoo Finance’i ücretsiz olarak indirmek mümkün. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi uygulamanın farklı ücretli sürümleri mevcut. Eğer finans ve yatırım konusuna yeni giriş yaptıysanız bu planları almanızı önermiyoruz. Yine de sunduğu avantajlara göz atmak isteyebilirsiniz.

En İyi Borsa Uygulamaları: Sonuç

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi borsa uygulaması listesi burada sona eriyor. Listemizde birbirinden farklı borsa takip uygulamalarına yer verdik. Bu uygulamalardan bazılarında işlem yapabildiğinizi de unutmamak gerek. Bir başka deyişle her kullanıcıya hitap edecek uygulamaları listeye dahil etmeye çalıştık. Bunu yaparken uygulamaların başarısını da tabii ki göz ardı etmedik.

Umarız sizler için hazırladığımız en iyi borsa uygulamaları içeriği işinize yaramıştır. Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren ve kullanıcılara açık olan bu uygulamalar sayesinde borsa işlemlerinizi çok daha kontrollü ve başarılı bir şekilde gerçekleştireceğinizi umut ediyoruz. Bazı uygulamaların Türkiye’de yer alan uygulama marketlerine sunulmaması nedeniyle eklenmediğini belirtelim. Yine de eğer listede göremediğiniz ancak eklememiz gerektiğini düşündüğünüz bir uygulama varsa incelememiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.