Yazılım

Klasör İçindeki Dosyalarda Arama Yapın – Grepwin

GrepWin bir klasör içerisinde bulunan dosyaların içeriğinde (özellikle web site ile uğraşanlar için php, html gibi dosyaların içerisindeki kodlarda arama yapan) geçen kelimeleri arayan bir program. Çok profesyonel olmayan kullanıcılar için hafif ve çok işe yarayan bir uygulama.

Örneğin web sitesinde bir yerde bir şeyi kaldırmak istiyorsunuz ve kaldırmak istediğiniz şeyin hangi dosyanın içerisinde olduğunu bilmediğinizde komple sitenin dosyalarının bulunduğu klasörü seçip kaldırmak istediğiniz yazıyı / kodu yazıyor ve buluyorsunuz.

Grepwin – Dosya İçinde Arama Programı

Dosya İçinde Geçen Yazıyı Arama Programı grepWin, bir dosyanın ya da daha geniş düşünürsek bir klasörün içinde yer alan dosyaların içerisinde yazılmış olan bir kelimeyi ya da sözcük grubunu dosyaların içini açmadan bulmanıza yarayan tamamen ücretsiz ve kullanışlı bir yardımcı uygulamadır. grepWin sayesinde yüzlerce ya da binlerce dosya bulunan bir klasörün içinde sadece aradığınız kelimelerin geçtiği dosyaları bulmanız çok kısa bir sürede gerçekleşecek.

Arama işlevinin yanında grepWin, bulduğunuz sözcüğü istediğiniz bir başka kelime ile toplu değiştirmeye de izin vermektedir.

GrepWin programını buradan indirebilirsiniz: Gezginler

Alternatif olarak Nir Sofer’ın yapmış olduğu SearchMyFiles isimli bu programı da deneyebilirsiniz, açıkçası kurulum gerektirmediği ve daha basit/detaylı/ayarlanabilir olduğu için ben şu an SearchMyFiles kullanıyorum mutluyum. Nir Sofer cenettlik bir adam inanılmaz güzel uygulamaları var, temiz basit ve hepsi ücretsiz, ticari yazılım şirketleri kendisinden nefret ediyordur çünkü onun sayesinde insanların çoğu muhtemelen ücretli programları para verip satın almıyorlar.

Grepwin
Grepwin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.