GenelWordpress

WordPress Yorumları Farklı Konu Altına Taşıma

WordPress ‘te bir konu altında yazılan yorumları farklı bir konu altına taşıma işlemine ihtiyacınız var ise şu anda bu yazıyı okuyorsunuz demektir. Bu sorun yakın zamanda başımıza geldi ve sayfa olarak açtığımız bir konuyu (page.php) yazı olarak değiştirdik. (single.php) İlk konu altında 1500 civarı yorum var idi ve bu yorumları taşımak istedik.

Not: Tüm işlemler öncesinde veritabanı yedeğinizi alın.

WordPress yorum taşıma PhpMyAdmin altında SQL veri tabanından olacağı için bu biraz uğraştıracaktır. Bu nedenle bizde bu konu hakkında siz takipçilerimize resimli anlatım ve video anlatım olarak yorum nasıl taşınır? Bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

YORUM TAŞIMA WORDPRESS

Yanlış başlık altına yazılan yorumu başka konu altına aktarmak, transfer etmek için aşağıda vereceğimiz adımları takip ederek konumuza başlayalım.

Resimli Anlatım;

Wordpress Yorum Taşıma
WordPress Yorum Taşıma

Yukarıda konusunu değiştireceğimiz yorum yanlışla Retro ne demek yazısının altına açılmış biz bunu asıl konusu olan ALO182 konusunun altına taşıyacağız. Bunun için cpanel üzerinden giriş için kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yaparak phpMyAdmin tablolarında ilk önce gerçek konumuz olan Alo182 yazının konu ID öğrenerek taşıyacağız.

Wordpress Yorum Taşıma
WordPress Yorum Taşıma

1 numaralı alanda wp_post tablosu üzerinden tüm makale yazılarımızı listeliyoruz eğer bu yazılar çoksa tarih sırasına sokmak için post_date bastığınızda sıralamasını değiştirebilirsiniz.

Ben yorumu transfer edeceğim konumu 2 numaralı alanda buldum ve 3 numaralı alanda ise bu konunun yazının ID numarasını tespit ederek buldum. 1077 ID numarası altında yorumu taşıyacağım. Şimdi yorumlar kısmına yani wp_comments tablosunu açıyorum.

Wordpress Yorum Taşıma
WordPress Yorum Taşıma

wp_comments = yorumların kayıt edildiği tabloya giriyoruz ve bu yorumu tarih sıralaması, mail adresi ile tablodan buluyoruz. 2 numaralı alanda mail adresinden yapılan yorumu buldum ve 3 numaralı alanda 1073 nolu ID konuya yorumun yapılduğunı tespit ettilk biz şimdi 1073 Id adresini 1077 Id adresine değişirerek konuyu taşımış oluyoruz.

4 numaralı alanda düzenle penceresini açıyoruz. Düzenle ile yorumu farklı yere taşıyacağımız pencere açılacaktır.

Wordpress Yorum Taşıma
WordPress Yorum Taşıma

Yukarıda 1073 yazan yere 1077 ıd’li konuya taşıyacağımız için bunu buradan değiştiriyoruz ve alt tarafta “kaydet” menüsü ile kayıt ederek yorumu farklı, ilgili konuya taşımış oluyoruz.

Yukarıda yaptığımız açıklama ile 1 adet yorumu bir konu altından farklı bir konu altına taşımış olduk. Peki 1500 adet yorum için ne yapmalıyız? Tek tek yukarıdaki işlem yapılabilir fakat çok büyük bir zaman alır. Bunun yerine bir sql kodu ile otomatik yapabiliriz.

Kod:
update wp_comments set comment_post_ID = replace(comment_post_ID, '1073', '1077');

Yukarıdaki kodu kopyalarak phpmyadmin’de SQL yazan sekmede çalıştırdığınızda 1073 numaralı post altındaki tüm yorumlar 1077 numaralı post’un altına geçmiş olacaktır.

Not: Tüm işlemler öncesinde veritabanı yedeğinizi alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.