Dizüstüİnceleme

Asus ROG Zephyrus G14 Dizüstü İnceleme

Asus bilgisayarlar son yıllarda popülerliğini oldukça arttırdı. Özellikle performans konusunda rakiplerini geride bırakan ASUS, son çıkardığı ROG Zephyrus G14 il dünyanın en güçlü laptopu olma ünvanını aldı. Burada bir parantez açalım, Asus ROG Zephyrus G14 laptop 14″ ekran boyutuna sahip olup bu alanda dünyanın lideri konumunda. Gelin Asus ROG Zephyrus G14 laptopu birlikte inceleyelim.

Asus ROG serisi oldukça popüler. Neredeyse bunu bilmeyen yoktur. Asus ROG Zephyrus G14 ile ROG ailesinin en güçlü üyesi piyasaya çıktı. Tasarımı oldukça dikkat çekici olmasının yanında donanımsal özellikleri de oldukça iddialı. Asus ROG Zephyrus G14 AMD Ryzen 9 işlemci ile birlikte NVIDIA Geforce RTX 2060 ekran kartı ile adeta performans canavarı. Sırayla inceleyelim.

Tasarım

Asus ROG Zephyrus G14’ün tasarımı oldukça farklı ve oldukça özel. Öyleki arka kapağında AniMe Matrix LED tasarım kullanılmış. Arka kapakta nokta şeklinde LED ışıklar bulunmakta olup bu ışıklar Armory Create yazılımı ile kişilleştirilebiliyor. Armory Create yazılımı ile kapağın üzerine istediğiniz yazıyı yazabileceğiniz gibi ROG Tema görsellerinden de seçebiliyorsunuz.

AniMe Matrix LED tasarım ile bu alan tam tamına 6.536 adet LED kullanılmış. Bu özelleştirilebilir kısım ile LED kullanımı sayesinde dünyada eşi benzeri olmayan bir tasarım ortaya çıkmış.

Asus ROG Zephyrus G14 AniMe Matrix
Asus ROG Zephyrus G14 AniMe Matrix

Armory Crate yazılımı ile sadece LED kısım ayarları değil dizüstü bilgisayarınızın neredeyse tüm ayarlarına erişebiliyor, BIOS kontrollerini bu yazılımdan görebiliyorsunuz. İşlemci, ekran kartı kullanımı, sıcaklıklar gibi bir çok özellik bu yazılım ile sizlerin kullanımına sunuluyor.

Ekran

Asus ROG Zephyrus G14 14″ boyutlu geniş 2K çözünürlüğe sahip ekran ile geliyor. Ekran gövde oranı %85 olup bu alandaki en iyilerden bir tanesi. Oldukça ince olan ekran çerçeveleri sayesinde 14″ ekran boyutuna rağmen oldukça geniş bir görüntü alanı sunuyor.

2560×1440 piksel (2K) ekran çözünürlüğü ve 14″ geniş ekran ile sadece oyun değil, fotoğraf ve tasarım işlerinde de oldukça kullanışlı bir ekran bulunuyor. Oyun severler için 120Hz tazeleme hızı ile bu alanda da iddialı olduğunu göstermiş.

En İyi Performans

Asus ROG Zephyrus G14 AniMe Matrix
Asus ROG Zephyrus G14 AniMe Matrix

Asus ROG Zephyrus G14 bir çok kesime hitap ediyor. İster oyun oynamak isteyin, ister tasarımcı olun, ister iş bilgisayarı olarak kullanın. Tüm kesimler için bu dizüstünü kullanabiliyorsunuz.

Yazımızın başında dünyanın en güçlü 14″ ekrana sahip laptop bilgisayar olduğunu söylemiştik. ASUS bu serisi ile yüksek performansın sadece oyun bilgisayarlarında değil her alanda gereklidir mottosunu benimsemiş.

Donanım

Asus ROG Zephyrus G14 bilgisayarda AMD’nin en hızlı ve verimli işlemcisi olan Ryzen 9 tercih edilmiş. 8 adet fiziksel çekirdek ve 16 adet thread bulunan Ryzen 9 4900HS taban olarak 3.0 GHz frekansta çalışırken boost performansı ile 4.4 GHz’e kadar çıkabiliyor. Buda oyun oyanayanlar, dijital içerik üretenler için oldukça tatmin edici.

Asus ROG Zephyrus G14’te 1 TB SSD bulunuyor ve 16 GB 3200 MHz ram yer alıyor. Diğer oyuncu bilgisayarlarında RAM frekans hızları 2666 MHz ve 2933 MHz olduğu için 3200 MHz frekans hızı ile ASUS farkını ortaya koymuş durumda.

Ekran kartı olarak NVIDIA Geforce RTX 2060 tercih edilmiş. 1140p ekran panelinde özellikle oyunlarda ultra yüksek oyunlarda beklenilen performansın üzerinde bir performans almak mümkün olabiliyor.

Ses Sistemi

Asus ROG Zephyrus G14’te 4’lü hoparlör tasarımı yapılmış. Dolby Atmos desteği ile 4 hoparlörden maksimum verim almanız sağlanmış. Oyunlarda, film izlerken ve müzik dinlerken oldukça tatmin edici bir ses sizleri bekliyor.

Fiyatı

Asus ROG Zephyrus G14 bu kadar özelliğinin yanında fiyat olarak rakipleri ile aynı fiyatta denilebilir. Döviz kurunun, vergilerin artması ile ülkemizdeki teknolojik ürünlerin fiyatları çok arttığı için Asus ROG Zephyrus G14 için gördüğümüz fiyat oldukça normal karşılanıyor. Asus ROG Zephyrus G14 şu an için 17.000 TL civarında bulunabiliyor. Oyun bilgisayarı, iş bilgisayarı ve tasarım bilgisayarı olarak düşünüp ayrıca 14″ boyutunda olduğunu hesaba katarsak alınabilir bir seviyede bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.