İnceleme

ASUS Zenbook 14 UX3402Z OLED Dokunmatik İnceleme

ASUS Zenbook 14 ile dizüstü bilgisayarlarının son halini inceleyebiliyorsunuz. Özellikle UX3402Z modeli ile tablet bilgisayarlarda olduğu gibi dokunmatik ekrana sahip olan Asus Zenbook 14 iş ve ofis işleriniz için size harika bir ultrabook sunuyor.

12 Çekirdek,16 Thread bir Ultrabook: ASUS ZenBook 14 OLED UX3402Z modelini inceliyoruz. EVO sertifikalı bu ultra ince Ultrabook, modern ince bilgisayarların en ileri teknolojilerini bir arada sunuyor.

ASUS Zenbook 14

14 inç büyüklüğünde OLED panel kullanılan bu ekranın temelinde Samsung ATNA40YK07-0 bulunuyor. 2880×1800 çözünürlük ile birlikte 16:10 oranına sahip bu ekran 90 Hz tazeleme hızı ile beraber size dinamik bir yapı sunuyor. Sadece çözünürlük ve yenileme hızı olarak değil HDR ile Pantone onaylı renk kalibresi ile dikkat çekiyor ve opsiyonel olarak dokunmatik ekran da sunuyor size ASUS. Cihazın ekranını 180 dereceye kadar açabiliyorsunuz ve ekran altındaki kauçuklar gerektiği yerde yükseltme yaparak ek hava boşlukları oluşturabiliyor.

Uzun kullanım için OLED panellerde oluşan yanıklar nedeniyle çekimser davrananlar var ancak ASUS, OLED Care ile bu duruma karşı güzel önlemler almış. MyASUS içerisinden OLED Care sekmesine geldiğiniz zaman görev çubuğu ve ekran koruyucu ayarlarını açabilirsiniz. Kendi kullanımlarımızda da kullanıcı yorumlarında da 1 yıldan uzun sürede OLED modellerde yaygın bir sorun ile karşılaşmadık.

ASUS Zenbook 14
ASUS Zenbook 14

Fiziksel Özellikler ve Bağlantılar

314 mm x 220 mm x 16.9 mm boyutları ve ince çerçeveleri ile 14” bir cihaza göre kompakt yapı sunan Zenbook 14 OLED magnezyum malzemeden yapılmış bir kasaya sahip. Magnezyum yapılı kasa cihaza sağlamlık katıyor ve ağırlığını da arttırmıyor.

1.37 kilogramlık ağırlığı ile Zenbook 14 OLED, birçok 13 inç cihaz ile ağırlık konusunda yarışabilecek düzeyde.

Cihazın sol tarafında sadece USB 3.2 Gen 2 Type-A USB portu ve hava tahliyesi için boşluklar bulunuyor. Eski nesil Zenbook modellerinde sıcak hava tahliyesi ekran ile kasa arasındaki boşluktan sağlanıyordu ve menteşe durumuna bağlı olarak atılan havanın büyüklüğü değişebiliyordu, bu şekilde pozisyon bağımsız stabil hava tahliyesi sağlanmış.

Sağ tarafına geldiğimizde ise tam boy HDMI 2.0b portu, 3.5mm combo ses portu, 2 adet Thunderbolt 4 destekli Tip-C portu ile Micro SD kart okuyucusu bulunuyor.

asus zenbook 14 evo
asus zenbook 14 evo

Cihazda Intel’in EVO sınıfı verimli işlemcilerden biri olan Core i7 1260P kullanılmış.  İşlemci 4 performans çekirdeğinin yanında 8 verimlilik çekirdeği ile 16 Thread sunuyor ve 2.1 GHz temel, 4.7 GHz boost frekansına sahip.  Dahili gelen Iris Xe 96 Eu grafik birimi 1400 MHz frekansa sahip.

Cihazda 16 GB LPDDR5 bellekler bulunuyor ve çift kanal LPDDR5 bellekler 4800 MHz hıza sahip. 8GB belleğe sahip varyantı olduğunu ve belleklerin anakartı lehimli olduğundan dolayı değiştiremediğinizi belirtelim. Yani kapasite seçimi yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Depolama olarak 1 TB gibi yüksek kapasiteye sahip PCIe Gen 4 destekli yüksek hızlı bir SSD kullanıyor. Bu SSD saniyede 6800 MB okuma ve 4900 MB yazma hızına sahip.

Depolama olarak birçok farklı seçeneğiniz var ve gelen SSD değişebiliyor. 256 GB, 512 GB ve 1 TB depolamaya sahip modeller WD, Micron ve Samsung’un PCIe Gen 3 ya da 4 SSD’lerini kullanıyor bu da konfigürasyon sayısını arttırıyor.

Chicklet klavye alt kasanın çoğunluğunu kaplıyor ve beyaz arka aydınlatmaya sahip. Tuş aralıkları ideal ve büyük tuşlar yazım hissiyatını iyileştiriyor. Parmak izi okuyucusuna sahip metal açma tuşu klavyenin içerisine yerleştirilmiş.

Numpad fiziksel olarak bulunmasa da Touchpad alanını dokunmatik bir numpad olarak kullanmanıza imkan sağlıyor. Touchpad demişken, büyük ve kaygan Touchpad fare olmadan 1800p ekran ile güzel bir deneyim sunuyor.

Asus Zenbook 14
Asus Zenbook 14

HD Webcam iş görüşmeleri ve günlük işler için yeterli ancak yayıncılık ve video çekimleri için yeterli gelmeyebilir. Kameranın Windows Hello desteği olmadığını belirtelim.

Batarya ve Şarj Adaptörü

75 Wh batarya size uzun bir pil ömrü sunabiliyor. PCMark 10 Modern Office batarya testinde 8 saat 54 dakika batarya süresi elde ettik. Test esnasında ekran parlaklığı %50’de, ses %20’de ve klavye ışıkları açıktı.

Cihazın yanında gelen şarj cihazı 220 gram ağırlığa sahip Tip-C standardına sahip 65W bir adaptör. Evrensel bağlantı ile beraber hafif adaptör kullanılması çantadaki ağırlığı ve şarj cihazı sayısını azaltıyor.

Cihazda Dolby Atmos destekli Harman Kardon ses sistemi bulunabiliyor ve bir ofis/iş bilgisayarına göre çok iyi ses performansına sahip olabiliyorsunuz. Ölçümlerimizde hiçbir özel ses ayarı yokken bile 77-80 desibel arası ses şiddeti ölçtük.

Intel AX211 yongası ile beraber Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2’yi kullanabiliyorsunuz. 6 GHz bandı henüz tam keşfedilmemiş iken size özel ağın tadını çıkarabilirsiniz. Cihazda RJ45 portu yok ancak yanında gelen USB 3.0 Ethernet adaptörü ile beraber RJ45 Ethernet portunu USB Type-A portu üzerinden kullanabiliyorsunuz. Gigabit internet ile denediğimizde bu adaptörden tam performans alabildik.

asus zenbook 14 180 Derece
asus zenbook 14 180 Derece

BIOS

Cihazın BIOS’una özellikle dikkat çekmek istedik zira standart bir BIOS değil. Normalde Ultrabooklar cihazlarda eski tip BIOS arayüzleri ile karşılaşırız ancak ASUS burada özel bir BIOS sunmuş ve bu özel BIOS birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Click BIOS yapısında fare kullanabildiğiniz özgür bir BIOS ve içerisinde donanım sağlığı testleri bulunuyor, kurumsal alanda da kullanılabilecek bir cihaz olduğundan kişilerin kolayca test yapabilmesi için güzel bir kolaylık olmuş. Birçok donanımınızı test edebilirsiniz ve bunu minimum zaman harcayarak yapıyorsunuz.

Daha önce incelediğimiz ASUS ExpertBook B5402CB modelinde de Intel 1260P işlemci vardı. Ancak ExpertBook, ZenBook’a göre daha pahalı bir model. Kasası Rugged diyemeyiz zira o biraz daha kaba kasalar için geçerli ama daha sert, daha da endüstriyel sağlamlık odaklı diyebiliriz. ZenBook da EVO etiketiyle kalitede çok üst seviyede, endüstriyelden ziyade zerafet hissettiriyor.

ASUS özellikle son iki yıldır OLED modellerle ve güçlü Ultrabook bilgisayarlar ile dizüstü bilgisayarda iş dünyasını ciddi ciddi hedef alıyor ve büyüme oranlarına bakarsak bunun karşılığını da alarak payını artırıyor. Sistemlerin memnuniyet seviyesi çok yüksek ve her gelen model, bir önceki nesilde kullanıcıdan gelen yorumlara yanıt veriyor. Mesela soğutmanın ekrana doğru olması ekrana zarar vermese de bazı kullanıcılar yandan olursa daha rahat hissedecekti, bu modelde de yandan tahliye konulmuş.

Artı: EVO sertifikalı, 90 Hz Pantone onaylı OLED ekran, fan modları, kasa kalitesi, detay kalite seviyesi, işlemci performansı, batarya kapasiyesi, TB4 portları ve Type-C şarj.

Eksi: Windows Hello desteği kamerada yok yani yüz tanımıyor. Olduğu gibi kabul etmeniz gerekiyor, farklı kapasite sürümler olsa da özelleştirilebilir bir cihaz değil.

Kaynak: Technopat

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.