Yazılım

Microsoft Office ve ChatGPT (Yapay Zeka)

Microsoft Office ve ChatGPT birleşimi uzun zamandır bekleniyordu ve Microsoft bu konuda bir blog yazısı yayımlayarak kullanıcıları bilgilendirdi. ChatGPT yapay zeka’nın Microsoft ürünlerinde eklenti olarak kullanılması ile bir çok yenilik ortaya çıkıyor.

Microsoft, Open AI’ye büyük yatırımlar yapmanın yanı sıra kendi yapay zeka çalışmalarına da yoğunlaşıyor. 10 Mart’ta Microsoft, Visual ChatGPT adlı bir yazılımı açık kaynak olarak yayınladı. Bu yazılım, ChatGPT ile bir dizi görüntü modelini bağlayarak, ChatGPT sohbet sürecinde görüntü gönderme ve alma işlemini gerçekleştirebiliyor.

Microsoft Office ve ChatGPT

Daha sonra Microsoft, Microsoft 365 Copilot’u duyurdu. Bu yeni araç, büyük dil modellerini (LLM) – Open AI’nin GPT-4 dahil – Microsoft Graph ve Microsoft 365 uygulamalarındaki verilerle birleştirerek, metninizi güçlü bir üretkenlik aracına dönüştürüyor.

Copilot in WORD

Copilot in Word, kullanıcıların yazma, düzenleme, özetleme ve yaratma sürecinde onlarla birlikte çalışabilir. Kullanıcının kısa bir ipucu vermesi yeterlidir ve Copilot in Word, ihtiyaç duyulduğunda tüm organizasyondan bilgi toplayarak bir taslak oluşturabilir. Copilot, mevcut belgelere içerik ekleyebilir, metni özetleyebilir veya bir bölümü veya tüm dosyayı yeniden yazarak daha açık hale getirebilir. Kullanıcılar hatta doğru tonu yakalamalarına yardımcı olmak için önerilen dil bile alabilirler: profesyonelden samimiye, rahatça hissettireninden takdir ifade edene kadar. Copilot ayrıca yazmalarını geliştirmelerine yardımcı olabilir, argümanları güçlendirmeyi veya tutarsızlıkları gidermeyi önererek:

 • Bir belge ve bir elektronik tablonun verilerine dayanarak, iki sayfalık bir proje önerisi taslağı hazırlamak.
 • Belgenin tonunu değiştirerek, daha doğal bir görünüm kazandırmak.
 • Bu kabaca çizilen ana hatlara dayanarak, bir sayfalık bir taslak oluşturmak.

Copilot in Excel

Copilot in Excel kullanıcıları, verilerini analiz etmelerine ve keşfetmelerine yardımcı olabilir. Kullanıcılar, sadece basit formüller değil, doğal dil kullanarak seçtikleri veri setleri hakkında Copilot’a soru sorabilirler. Copilot, ilgili faktörleri ortaya çıkaracak, hipotezler sunacak ve kullanıcının sorularına uygun olarak yeni formüller önererek kullanıcıların verilerini keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Bu sayede, kullanıcılar verilerinde değişiklik yapmadan verileri keşfedebilirler. Copilot ayrıca trendleri tanımlayabilir, güçlü görselleştirmeler oluşturabilir veya farklı sonuçlar elde etmek için önerilerde bulunabilir:

 • Bir tablo ekleyerek satışları tür ve kanala göre ayrıntılı olarak gösterin.
 • Bir değişkenin değişimi üzerindeki etkisini tahmin edin ve bir grafik oluşturarak görselleştirin.
 • Benim brüt kar oranımın büyüme oranındaki değişimin nasıl etkileneceğini simüle edin.

Copilot in PowerPoint

PowerPoint’in Copilot özelliği, mevcut yazılı belgeleri konuşmacı notları ve kaynaklar içeren slaytlara dönüştürebilir veya basit ipuçları veya ana hatlara dayanarak yeni sunumlar başlatabilir. Kullanıcılar uzun sunumları sıkıştırabilir, düzenleyebilir, metni yeniden biçimlendirebilir ve animasyon süresini hassas bir şekilde kontrol edebilirler. Örneğin:

 • İlgili resim materyalleri ile beş sayfalık bir sunum hazırlayın ve bunu bir Word belgesine dayandırın.
 • Bu sunumu üç slayta sıkıştırarak özetleyin.
 • Bu üç özet satırını, her birinde bir resim olan üç sütuna yeniden düzenleyin.

Copilot in Outlook

Outlook’taki Copilot özelliği, birden fazla kişiyi ilgilendiren uzun e-posta tartışmalarını özetlemek için kullanılabilir. Bu sayede, önceden tartışılan konular, farklı görüşler ve cevaplanmayan sorular hakkında bilgi sahibi olunabilir. Kullanıcılar ayrıca, diğer e-postalardan veya Microsoft 365’deki diğer kullanıcılardan alınan notları kullanarak profesyonel bir e-posta mesajı hazırlayabilirler. Notların tonunu veya uzunluğunu ayarlamak için anahtar kullanılabilir. Örneğin:

 • Geçen hafta kaçırdığım e-postaları özetleyin ve önemli projeleri işaretleyin.
 • Bir yanıt hazırlayın, teşekkür edin ve ikinci ve üçüncü maddelerle ilgili daha fazla detay sorun; yazıyı kısaltın ve profesyonel bir ton verin.
 • Yeni bir ürün lansmanı hakkında “Öğle Yemeği ve Öğrenme” etkinliğine tüm davetlileri davet edin ve öğle yemeği sunulacağını belirtin.

Özetle

Bu ayın başlarında, Microsoft Dynamics 365 Copilot’un, CRM ve ERP için kullanılan ilk yapay zeka (AI) Copilot’u olduğunu duyurdu, bu da gelecekteki AI’ın her sektöre entegre edilmesini amaçlamaktadır. Şimdi ise Copilot, Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, Microsoft Viva, Power Platform vb. tüm Microsoft üretkenlik uygulamalarında kullanılacak. Fiyatlandırma ve lisanslama detayları yakında açıklanacaktır. Microsoft 365 Copilot, birkaç müşteri tarafından test edilmiş ve bu modellerin genişletilmesi için gereken önemli geri bildirimleri elde etmiştir. Microsoft şu anda, dünya genelinde 500 büyük şirketten 8’i dahil olmak üzere 20 müşteriyle birlikte Microsoft 365 Copilot’u test ediyor. Önümüzdeki aylarda, bu önizlemeler daha fazla müşteriye genişleyecek ve IT yöneticilerine Copilot’u organizasyonun tamamında etkinleştirmek için daha fazla kontrol sağlanacak.

Microsoft Office ve ChatGPT
Microsoft Office ve ChatGPT

Kaynak:https://blogs.microsoft.com/blog/202…s-365-copilot/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.