Dizüstüİnceleme

Casper Nirvana X400 PC İncelemesi

Teknoloji geliştikçe dizüstü pc sektörü de gelişiyor ve her geçen daha kullanışlı, bataryası daha uzun giden, donanım olarak çok daha güçlü ve bir o kadarda ince ve hafif dizüstü pc ler piyasaya çıkıyor.

Casper’ın nirvana serisinden bir çok özellikle pc bulunmasına karşın en üst seviye modeli olan X400’ü sizler için ele aldık. Daha önce Excalibur G780 modelini incediğimiz Casper, ince ve hafif modeli ile tekrar ilgiyi üzerinde topladı denilebilir. Casper Nirvana X400’ü gelin hep birlikte detaylıca ele alalım.

Tasarım

Casper Nirvana serisi ile onlarca pc’yi piyasaya çıkardı. Hemen hemen her gruba hitap eden Nirvana serisinin en üst modeli X400 ultra ince (ultrabook sınıfında) ve ultra hafif. Sadece 1,29 kilogram olan Casper Nirvana X400, 1,8 cm’lik inceliğe sahip. Bu sayede sırt çantanıza atıp yanınızda rahatça taşıyabilirsiniz.

Casper Nirvana X400 metalik bir yüzeye sahip. Tasarım olarak çok dikkat çekici olmasa da sadece ve kendi halinde bir pc. Metalik bir tasarım ile sağlamlığı epey üst seviyelerde olan X400, renk olarak sadece siyah’ı bulunduruyor. Diğer renklerde şu an için pc yer almıyor.

Rakipleri gibi ince çerçeveli ekran tasarımını tercih eden Casper, web kamerasını ekranın üzerinde konumlandırmış. Rakiplerini kamerayı aşağıya alarak daha sınırlı bir görüntü imkanı sunarken Casper Nirvana X400’ün yukarı olan kamerası daha geniş bir görüş açısı sunuyor. Ayrıca ekranın 180 derece geriye yatırılabilmesi oldukça etkileyici.

Casper Nirvana X400
Casper Nirvana X400

Donanım

Casper Nirvana X400 14 inç boyutunda Full HD çözünürlükte IPS panele sahip bir ekran ile geliyor. IPS panel sayesinde 178 derecelik görüş açısı alabiliyorsunuz. Ayrıca ekran 250 nit parlaklık değeri sağlıyor.

Casper Nirvana X400’de intelin 10. nesil işlemcisi olan Intel Core i7-10510U tercih edilmiş. Bu işlemci 4 fiziksel çekirdeğe ve 8 thread’a sahip. Performans gerekli olduğu durumlarda işlemci 4.9 GHz frekansına kadar çıkarak iyi bir performans sağlayabiliyor.

Bellek olarak 32 GB DDR4 belleğe yer verilmiş. Böyle bir pc için oldukça yeterli denilebilir. Depolama alanı için ise 2 TB’lık NVMe M.2 SSD bulunan pc, Samsung 970 Evo marka SSD’ye yer vermiş.

Casper Nirvana X400’ün en büyük handikapı harici bir ekran kartının bulunmaması. Oyun seveler için kesinlikle eksi bir puan olacak olan ekran kartı, Intel UHD620 modeli ile paylaşımlı bir durumda.

Klavyenin tuş yükseklikleri oldukça yeterli tasarlanmış. Ergonomik olarak bakıldığında başarılı görünüyor. Ayrıca Touchpad geniş tutulmuş ve kullanımı oldukça kolaylaşmış.

Casper Nirvana X400’de bağlantı seçenekleri epey fazla. Usb-C, Usb 3.1, mikro SD Kart girişi, Ethernet girişi gibi bir çok bağlantı imkanınız bulunuyor. HDMI portu sayesinde pc’nizin görüntüsünü harici bir monitöre veye televizyona aktarabiliyorsunuz.

Batarya

Rakipleri gibi Casper Nirvana X400’de batarya konusunda iddialı. İnce tasarım ve hafiflik ile 10 saate kadar tek şarj ile dayanabiliyorsunuz. Uzun şarj süresi sayesinde tek şarj ile ofis işlerinizi yapabilir, pc’yi sırt çantanıza alarak mobil olrak çalışma imkanı sağlayabilirsiniz. Bu pc oyun bilgisayarı olmadığı için oyun oynarken şarjı çok daha hızlı tükenecektir.

Casper Nirvana X400
Casper Nirvana X400

Fiyatı

Casper Nirvana X400’ün fiyatı şu anda 15 Bin TL civarında. Paylaşımlı bir ekran kartı olan bir pc için bu fiyat biraz yüksek sayılabilir. Diğer donanım özellikleri ve ultra inceliği sayesinde bu fiyat sınıfında konumlandırılmış. Küresel pandemi nedeniyle döviz fiyatlarını artması ve vergilerin artması pc fiyatlarının son zamanlarda aşırı yükselmesine sebep oldu. Casper Nirvana X400’ün en büyük avantajı donanımları kendi istediğinize göre tercih edebiliyorsunuz. Bu sayede daha uygun fiyatlı bir Casper Nirvana X400 alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.