Dizüstüİnceleme

Huawei MateBook 14 PC İncelemesi

Huawei son yılların en hızlı yükselen teknoloji şirketlerinin başında geliyor. Apple ve Samsung ile neredeyse yarışabilir konuma geldiler. Dizüstü bilgisayar sektöründe son zamanlarda çok farklı modeller ile her kesime hitap etmeye çalışan Huawei en üst seviye amiral gemilerinden başlangıç seviyesi dizüstü pc’lere kadar ürünlerini piyasaya yerleştirdi.

Huawei dizüstü sektörüne epey geç girmiş olmasına karşın çıkardığı uygun fiyatlı fakat yüksek performanslı pcler ile getirdiği yenilikçi tasarım ve özellikler ile piyasada iyi bir yer edindi.

Daha önceki yazımızda Huawei MateBook X ve Huawei MateBook X Pro modellerini inceleyerek sizlere tanıtmıştık. Şimdi ise Huawei MateBook 14 ile biraz daha alt seviyelere hitap eden bir dizüstü pc’yi inceleyerek sizlere tanıtacağız.

Tasarım

Huawei MateBook 14 tasarımı ile çok aşırı bir model olmasa da kibar ve hoş bir tasarıma sahip. Huawei MateBook 14 sadece 1,49 kilogram olup 15,9mm kalınlık ile oldukça ince bir tasarım sunmuş. Sırt çantanıza atıp mobil olarak her yere taşıyabileceğini hoş bir dizüstü pc karşımızda.

Huawei MateBook 14 adında da yer aldığı gibi 14 inç’lik bir ekran ile geliyor. Ekranı 2K (2160×1440 piksel) çözünürlüğe sahip olup yoğunluğu ise 185 ppi. Rakipleri gibi ince çerçeve tasarımını benimseyen Huawei MateBook 14 daha geniş bir görüntü alanı sağlamış. İnce çerçeve tercih edilmesi ile web kameranın yeri değişmiş. Bazı pc modellerinde artık web kamerası göremesek te Huawei MateBook 14’te kamera klavyenin üzerine indirilmiş. Kamera açısı biraz dar olsa da teams, zoom gibi toplantılarda sizi yarı yolda bırakmıyor.

14 inç ekran boyutundan dolayı Huawei MateBook 14’te klavye üzerinde numerik tuş takımı yer almıyor. Bu ebatlardaki tüm pc’lerde bu şekilde denilebilir. Numaralar harflerin üzerinde yer alıyor.

Huawei MateBook 14 Parmak İzi
Huawei MateBook 14 Parmak İzi

Huawei PC’lerde yer alan güç düğmesi üzerindeki parmak izi sensörüne Huawei MateBook 14’te de yer verilmiş. Bu sayede pc daha güvenli olmuş oluyor.

Donanım

Huawei MateBook 14’de İntel yerine AMD işlemciye yer verilmiş. AMD Ryzen 5 4600H işlemci ile güç ve verim aynı anda pc’de yer almış oluyor. Ayrıca İntel’de yer alan muadiline göre daha uygun fiyatları olduğu için pc’nin fiyatını da düşürüyor. İşlemci 6 adet fiziksel çekirdeğe ve 12 adet iş parçacığına sahip. Standart olarak 3.0 GHz frekansta çalışan işlemci yük altında 4.0 GHz’e kadar çıkabiliyor. Bu sayede işlemci ihtiyaca göre farklı performans modlarında çalışabiliyor.

Bellek olarak 16 GB DDR4 2666 MHz ram kullanarak rakiplerine epey fark atan Huawei MateBook 14, sınıfı için oldukça hızlı ramleri tercih etmiş.

Huawei MateBook 14
Huawei MateBook 14

Depolama olarak ise 512 GB kapasiteli NVMe M.2 SSD disk kullanılmış. Yine kendi sınıfına göre oldukça büyük denilebilecek bir SSD kullanılan pc’de ek olarak boş SSD veya HDD slotu bulunmuyor.

Huawei MateBook 14 bir oyun bilgisayarı olmamakla birlikte AMD Ryzen 4000 serisi işlemcisi, 16 GB Ram ve 512 GB SSD ile günlük, ofis, ev ve iş kullanımları için oldukça ideal. Huawei MateBook 14’te harici ekran kartı olmadığı için oyunlarda sıkıntı yaşamanız muhtemel. AMD Radeon Graphics ile işlemci üzerinde dahili GPU ile oyun dışındaki işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Performans gerektiren grafik yazılımlarında ise yine sıkıntı yaşamanız muhtemelen. Huawei MateBook 14’ün en büyük eksisi harici ekran kartının bulunmayışı.

Batarya

Batarya olarak Huawei MateBook 14 kullanıcılarını oldukça memnun ediyor. Hafif kullanımda tam gün batarya ömrü sağladığı söyleniyor. Tabi zamanlar her pc’de olduğu gibi batarya kapasitesi de düşüş sağlayacaktır.

Fiyat

Huawei MateBook 14 giriş seviyesinin bir tık üstüne hitap etse de döviz kurunun son zamanlardaki akıbeti ve ülkemizdeki vergi düzenlemeleri ile şu anda 8.500 TL gibi fiyata bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.