DizüstüİncelemeOyunlar

Monster Abra A7 V11.3.2 PC İncelemesi

Oyun bilgisayarı denildiğinde son zamanlarda akla gelen ilk isim Monster olmaya başladı. Rakiplerine göre uygun fiyatları ve performanslı pc’leri ile hemen hemen herkesin aklına kazınmaya başladı. Daha önce Monster Tulpar T5 modelini sizlerle birlikte incelemiştik. Merak edenler buraya tıklayarak Monster Tulpar T5 incelemesine göz atabilir.

Bu yazımızda yine Monster’ın oyun bilgisayarı olan Abra A7 V11.3.2 modelini masaya yatırdık ve sizler için detaylı bir inceleme yaptık.

Tasarım

Monster Abra A7 V11.3.2, 17.3 inç boyutunda büyük bir ekrana sahip. Oyuncular için büyük ekranlı bir pc her zaman daha tercih edilebilir olduğu için Monster 17.3 inç boyutlarında bir ekran tercih etmiş. Ayrıca ekran Full HD (1920×1080 piksel) çözünürlüğe sahip. IPS panel kullanılan ekran bu sayede yansımaları minimuma indirmeyi başarmış. Ekran tazeleme oranı 120Hz olup bu sayede oyunlarda 120 kareye kadar görüntüyü rahat bir şekilde elde edebiliyorsunuz. (Bunlarda ekran kartının önemi tartışılmaz derecededir.) Oyunu daha akıcı oynayabiliyorsunuz.

Ekranın hemen üzerinde web kamerası konumlandırılmış. Günümüzde bir çok marka web kamerasını aşağıya, klavyenin üzerine alırken Monster Abra A7 V11.3.2 modelin ekranın üzerinde bırakılmış ve daha geniş bir görüş açısı sağlanmış.

Monster Abra A7 V11.3.2
Monster Abra A7 V11.3.2

Ekranın altında aydınlatmalı bir klavye yer alıyor. Klavyede numerik tuş takımı olmakla birlikte tuşlara basma hissi oldukça tatmin edici. Sadece oyun için değil günlük kullanım içinde oldukça ideal bir klavye kullanılmış.

Ağırlığı 2.5 kilogram olan Monster Abra A7 V11.3.2 rakipleri ile hemen hemen aynı ağırlıkta. Oyuncuların dışında da pazar elde etmek isteniyorsa ağırlık konusu dikkate alınıp biraz daha hafiflemeli.

Donanım

Monster Abra A7 V11.3.2 donanım olarak neredeyse oynayamayacağını oyun yok diyor. İntel’in 10. nesil işlemcilerinden  İntel Core i7-10750H işlemciye yer verilmiş. Bu işlemci 6 fiziksel çekirdeğe ve 12 adet iş parçacığına sahip. Standart olarak 2.6 GHz frekansta çalışırken yük altında 5 GHz çalışma frekansına çıkabiliyor. Bu sayede tüm oyunları ve performans gerektiren uygulamaları (video render gibi) rahat bir şekilde halledebilirsiniz.

Monster Abra A7 V11.3.2
Monster Abra A7 V11.3.2

Bellek olarak 16 GB DDR4 2933 MHz ram tercih edilmiş. Monster’da görmeye alışık olduğumuz çift kanal kullanımı (8 GB + 8 GB ) bu pc’de de yer alıyor. Belleklerden tam performans alabilmek için çift kanal kullanılması gerektiği bilinen bir gerçek.

Monster Abra A7 V11.3.2’de depolama olarak 256 GB Samsung PM981a NVMe M.2 SSD kullanılmış. Bu SSD Tulpar T7’de de kullanılmıştı. Ayrıca CrystalDiskMark testinde 3442 MB/s sıralı okuma, 2337 MB/s sıralı yazma performansı elde eden SSD kapasite olarak bu pc’ye göre düşük kalmış diyebiliriz. Oyun boyutlarının çok arttığını günümüzde daha yüksek kapasiteli veya ek HDD konulması gerektiğini düşünenlerdeniz. Kendiniz almak isterseniz ek olarak boş bir SSD/HDD slotu olduğunu da hatırlatalım.

Monster Abra A7 V11.3.2, ekran kartı olarak NVIDIA GeForce GTX 1650Ti kullanıyor. 1650Ti, 4 GB kapasiteye GDDR6 belleğe sahip. Bu ekran kartı ile günümüzde oynayamayacağınız oyun yok diyebiliriz.

Oyunlardan örnek verecek olursak Tomb Raider oyununda yüksek grafik ayarlarında 170 fps, ultimate grafik ayarlarında ise 94 fps alabiliyorsunuz. Division 2 oyununda ise yüksek grafik ayarlarında 63 fps, ultimate grafik ayarlarında ise 39 fps alabiliyorsunuz.

Monster Abra A7 V11.3.2’nin tek olumsuz tarafı çabuk ısınıyor olması. Özellikle yaz aylarında pc’nin ısısını klavyede hissetmeniz oldukça olası.

Fiyatı

Monster Abra A7 V11.3.2, tasarımına ve donanım özelliklerine bakıldığında aynı performansı sağlayan rakiplerinden daha uygun fiyat etiketiyle konumlandırılmış. Bu nedenle bu pc için fiyat/performans ürünü denilebilir. Şu an piyasada Monster Abra A7 V11.3.2’i 9299 TL fiyatla bulmanız mümkün. Kampanyaları takip ederek daha uygun fiyata alma imkanınızda olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.