FotoğrafçılıkYazılım

En İyi Drone Haritalama (3D) Yazılımları

Drone Haritalama ihtiyacı Drone piyasasının gelişmesi ile ortaya çıktı. Drone’ların bir birinden güçlü hale gelmesi ve yapılan çalışmaların çok çeşitli hale gelmesi 3 boyutlu Drone Haritalama yazılımlarını ortaya çıkardı.

Bu yazılımların bazıları uçuş planlama aşamasından sonuç ürünler olan ortofoto haritalar ve sayısal yükseklik modelleri üretimine kadar hizmet vermektedir. Bazı yazılım sağlayıcıları iyi bir donanım gücü gerektiren İHA Fotogrametrisi için bulut hizmetleri sağlayarak sizi bu yükten de kurtarmaya çalışmışlardır. Bu yazılımları deneme sürümlerini kullanarak test edebilir ve sonuçları kıyaslayarak satın alabilirsiniz.

En iyi Fotogrametri (Drone Haritalama) Yazılımları

En iyi Fotogrametri (Drone Haritalama) Yazılımları
En iyi Fotogrametri (Drone Haritalama) Yazılımları

Aşağıda piyasada kullanılan en iyi 3d modelleme ve haritalama yazılımlarının bir listesini paylaşıyorum. Bu yazılımları tek tek detaylandırıp kontrol edeceğiz.

 • DroneDeploy 3D mapping mobile app
 • Pix4D Mapper photogrammetry software
 • DroneDeploy Enterprise 3D Map Software
 • AutoDesk ReCap photogrammetry Software
 • SimActive Correlator3D™ Software
 • Maps Made Easy orthophoto and 3D models software
 • 3DF Zephyr photogrammetry software
 • Agisoft PhotoScan photogrammetry software
 • PrecisionHawk 3D map software
 • Open Drone Map photogrammetry software
 • ESRI Drone2Map for ArcGIS
 • Agisoft Metashape 3D Software

DroneDeploy 3D Mapping Mobile App

Drone ile haritalama da ve 3d modelleme alanında bulut yazılım desteği konusunda sektörün en iyisi diyebiliriz. DroneDeploy mobil uygulaması, etkileşimli haritalar ve modeller oluşturmak için uçuş planı ile birlikte İHA’nızı kontrol etmenize ve uçurmanıza olanak tanır.

Phantom 3, Phantom 4, Inspire 1 ve 2, Mavic Pro, Matrice 100, 200 ve 600 modelleri gibi birçok DJI marka drone ile birlikte çalışır.

DroneDeploy ile yaptığınız uçuş sonrası elde edilen veriler anında program ile işlenerek oluşan 3d modeller ve haritaların paylaşımını sağlayabilir haritalar üzerinde çeşitli analizler yapabilirsiniz. Daha sonra doğrudan uygulama içinden haritalarınızı analiz edebilir, açıklama ekleyebilir ve başkalarıyla paylaşabilirsiniz.

– Basit uçuş planlama
– Otomatik uçuş ve kamera ayarları
– Otomatik uçuş öncesi güvenlik kontrolleri
– Uçuş kontrolleri
– Kalkış, uçuş ve iniş ayarları
– Canlı akış First Person View (FPV)
– Akıllı otomatik poz ayarları
– Otomatik uçuşu devre dışı bırakıp ve tek dokunuşla manuel olarak devam ettirebilme
– Çok görevli görev desteği ve sürekli görevler için başlangıç noktası seçimi
– Çevrimdışı uçuş yetenekleri
– Özel parametreler (irtifa, bindirme oranı ayarlama, kamera ayarları)
– Uçuş anında anlık olarak düşük çözünürlüklü bir 2B harita oluşturma ve görüntüleme (Fieldscanner beta’sının bir parçası olarak bulunur.)

Bunun dışında hızlıca sonuç ürünlerden yapabilecekleriniz.

– İnteraktif haritaları keşfedebilir.
– Mesafe, alan ve hacim ölçümleri yapabilir.
– Yüksekliği, NDVI ve daha fazlasını analiz edebilir.
– Haritaları, açıklamaları ve mesajları paylaşabilirsiniz.

Detaylı bir veri gerekiyorsa eğer;

– Yüksek çözünürlüklü 3B haritaları işlemek için görüntüleri Drone’un SD kartından DroneDeploy’a yükleyin.
– Yüksek hassasiyetli haritalar ve modeller oluşturmak için yer kontrol noktalarını işaretleyin.
– İhtiyacınız olan formatta veriyi alın.

İndirme Linkleri:

DroneDeploy Mobile 3D Software on Google PlayStore

DroneDeploy Mobile 3D Software on Apple Store

Video:

DroneDeploy Enterprise 3D Harita Yazılımı

DroneDeploy Enterprise Mapping yazılımı, drone işlemlerinin tam olarak yapılmasını sağlayan tam özellikli bir hava bilgi platformudur. Her dronun 3B fotogrametri haritaları oluşturmasıyla birlikte, bir dron takımı yönetmenize izin veriyor. Tüm verilerin işlenmesi bulutta gerçekleştirilir ve bu da verileri ekip içinde işbirliği yapıp analiz etmenizi sağlar.

İşte DroneDeploy Enterprise özelliklerinden bazıları;

Uçuş Yönetimi – Otomatik uçuşları planlayın, nitelikli pilotlara atayın ve uyumlu uçuş kayıtlarını tutun.
Haritaları İşle – Sınırsız bulut tabanlı harita işleme ve depolama ile programınızı büyütün.
Analiz – Haritaları paylaşın ve App Market, API’ler ve dışa aktarma araçları ile diğer yazılımlarla bağlantı kurun.
Takımları Yönet – Yönetici Paneli aracılığıyla yüzlerce pilot ve ortak çalışanı bir bakışta takip edin.
İşbirliği Yapan Ekipler – Herhangi bir cihazda yüzlerce kullanıcı tarafından kolayca paylaşılabilen, atanabilen ve erişilebilen talep haritaları ve 3B modellerde ekibinizi ve projelerinizi yüksek çözünürlükte tutun.
Yönetilmesi Kolay – Yönetici Paneli ile görünürlüğü koruyun ve ekibinizin nerede uçtuğunu, haritaladıkları rotaları ve topladıkları ve analiz ettikleri verileri görün.
Çeşitli Formatlardaki Veriler – İHA haritalarınızı analiz edin ve bulutları en sevdiğiniz araçlarla işaretleyin ve JPG, TIFF, OBJ, LAS, SHP ve DXF gibi istediğiniz formatta veri gönderin
Özel Uygulamalar Oluştur – Drone verilerini doğrudan mevcut yazılıma entegre ederek veya özel uygulamaları DroneDeploy arayüzünden ekibinize dağıtarak iş akışınızı hızlandırın.

Pix4D Mapper Photogrammetry Software

Pix4DMapper fotogrametri yazılımı, profesyonel 3D modeller ve çekilen fotoğraflardan haritalar oluşturmanıza olanak sağlar. Pix4Dmapper yazılımı, resimlerinizi son derece hassas, coğrafi referanslı 2D haritalara ve 3D modellere dönüştürür. 3B haritalar özelleştirilebilir ve çok çeşitli uygulamalarda ve yazılımlarda kullanabileceğiniz veriler sunar.

Pix4DMapper Professional fotogrametri yazılımı nokta bulutları, sayısal yüzey ve arazi modelleri, ortomozaikler, dokulu modeller ve daha fazlasını üretmek için görüntüleri kullanır.

Pix4D fotogrametri haritalama yazılımındaki temel çıktılardan ve özelliklerden sadece birkaçı;

Yoğunlaştırılmış 3B Nokta Bulutu – Bu, modeli yeniden oluşturan bir 3B nokta kümesidir. X, Y, Z konumu ve renk bilgisi, Yoğunlaştırılmış Nokta Bulutu’nun her noktası için saklanır.
Sayısal Yüzey ve Arazi Modeli – Tercih ettiğiniz GIS iş akışına hazır olarak, her pikselin, yer üstü nesnelerle veya nesneler olmadan yükseklik değerini alabilirsiniz.
Ortomosaic – Orijinal görüntülerin her pikseli sayısal yüzey modeline giydirilir ve coğrafi konum hassasiyeti ve çözünürlüğü yüksek harita(ortofoto harita) oluşturabilirsiniz.
Hacim Hesaplama – Tamamen ayarlanabilir taban yüksekliğine sahip arayüz ile hacmi hesaplanacak bölge kusursuz şekilde çizilerek daha doğru hacim hesaplamaları yapabilirsiniz.
Kontur Çizgileri – Yüksekliği gösteren kapalı konturlarla topografyanın basitleştirilmiş bir gösterimi.
3D, Dokulu Model – Oluşturulan üçgen model üzerine çekilen fotoğraflar giydirilerek detaylı bir 3 boyutlu model oluşturabilirsiniz.
Yansıtım Haritaları – Çok bölmeli veya termal görüntüdeki piksel değerine göre yansımayı değerlendirin.
Endeks Haritaları (NDVI, NDRE) – Tarım dronları tarafından kullanılan NDVI ve NDRE gibi iyi bilinen endekslerle çalışın veya özel endeksler oluşturun.
Termografi – Sıcaklık haritaları üretebilirsiniz.(Kamera özelliği olmalı)

Bazı kullanılabilir çıktı formatları

 • Color point cloud – .las, .laz, .ply, .xyz
 • Classified point cloud
 • Ground digital surface model (DSM)- GeoTiff (.tif), .xyz, .las, .laz
 • Digital terrain model (DTM)/Digital elevation model (DEM) -GeoTiff (.tif)
 • Ground orthomosaic – GeoTiff (.tif), .kml
 • Contour lines- .shp, .dxf, .pdf
 • Facade digital surface model – GeoTiff (.tif)
 • Facade orthomosaic- GeoTiff (.tif)
 • 3D textured mesh- .ply, .fbx, .dxf, .obj, .pdf
 • Level-of-detail mesh in .osgb, .slpk
 • Digitized vectors- .shp
 • Index maps – GeoTiff (.tif), .shp
 • Thermal maps – GeoTiff (.tif)

Bağlantı: https://www.pix4d.com/

AutoDesk ReCap Pro & Photo Photogrammetry Software

İşlenen fotoğraflardan 3d nokta bulutu ve mesh elde edilebilir ve bu ürünler daha farklı tasarımlara, çalışmalara döndürülmek adına AutocadCivil vb. gibi programlara aktarılabilirler. Recap yazılımı bir bulut hizmetini kullarak verileri işlemektedir ve 1000 fotoğrafa kadar bulutta verileri işleyebilirsiniz. Bu sayede güçlü bir donanım gerektiren bu işlemleri yapmanız sizin için kolaylaşır.

SimActive Correlator3D™ Software

SimActive şirketi fotogrametri yazılımlarında bir süre liderlik yapmış bir firmadır. İlk defa katmanlı veri işleme algoritmasını geliştirerek fotogrametri veri işleme süreçlerini oldukça kısaltacak bir adım atmıştır. İHA’lar ve Uydu da dahil olmak üzere havadan alınmış görüntüleri işleyebilir ve fotogrametri çözümleri üretebilir.

Program,

 • Sayısal Yüzey Modelleri
 • Sayısal Arazi Modelleri
 • Nokta Bulutları
 • Ortomozaikler
 • 3D Modeller
 • Vektörize edilmiş 3D Modeller üretebilir.

GPU işlemcisini kullanarak CUDA çekirdekleri ile işlem hızını üst düzeye çıkaran bir programdır. http://www.simactive.com programa ulaşabilirsiniz.

Maps Made Easy For 3D Maps

Çekilen görüntülerin 3D Modellere ve Nokta Bulutlarına dönüştürülmesi için bulut tabanlı çalışan ve sizin için verilerinizi saklayan bir sistemdir. Ücretsiz versiyonunda küçük işleri yapabilirsiniz ancak daha fazlası için ücret ödemeniz gerekiyor.

Yazılımın bazı hizmetleri şunlardır;

3B model-Yüzey Giydirme – Üçgenleme ile oluşturulan 3D modeller üzerine çekilen fotoğraflar giydirilir ve dokulu 3D modeller oluşturulur. Bunlar indirilebilir ve paylaşılabilir.

Stok Hacmi Ölçümü – Oluşturulan haritalar üzerinden online olarak hiç bir yazılım gerektirmeksizin hacim hesapları yapmanızı sağlar. Bu hacim hesapları indirilebilir veya paylaşılabilir.

NDVI İşleme – Bitki endeksi oluşturmak ve bitkilerin sınıflandırılması ile onlar hakkında çeşitli analizler yapmamız için NDVI işlemleri yapabiliriz.

Zaman Serileri – Timeline yani zaman serisi,çizgisi veya tüneli dediğimiz bir uygulama ile bir alana ait farklı zamanlarda ki haritaları aktarabilir ve inşaat takibi, tarım takibi vb. gibi işleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Tam Çevrimiçi İşleme – Güçlü donanımlar gerektiren fotogrametri işleme işlemleri için sizin kaynaklarınızı kullanmak yerine yine bulut çözüm sunan bir programdır.

İFrame Embed Codes ile paylaşın – Oluşturduğunuz haritaları kendi sitelerinizde veya başka sitelerde paylaşabilmek adına size bazı kodlar verir ve bu kodları yapıştırdığınız sayfalarda haritalarınız online olarak izlenebilir olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.