WindowsYazılım

Fare İmlecinin Yazı Alanında Beyaz Olması ve Kaybolması Sorunu

Windows 11 ile gelen güncellemeler sonucunda fare imlecinin yazı alanında beyaz olması veya tamamen kaybolması kullanıcıları özellikler makale yazarlarını oldukça zorlayan bir durum.

Fare İmlecinin Yazı Alanında Beyaz Olması aslında bir bug. Yani bir yazılım hatasından kaynaklanan durum. Kullanıcılar ne kadar arasa da çözüm bulamadığı ve artık böyle kullanmak zorunda kaldığı bir durum.

Sizler için bu bug’ın çözümünü araştırıp anlatıyoruz.

Fare İmlecinin Yazı Alanında Beyaz Olması ve Kaybolması
Fare İmlecinin Yazı Alanında Beyaz Olması ve Kaybolması

Fare İmlecinin Yazı Alanında Beyaz Olması ve Kaybolması Sorunu

Bu sorun her bilgisayarda olabileceği gibi ekran kartı bulunan laptoplarda daha fazla bulunuyor. Özellikle AMD işlemcisi olup işlemci üzerinde AMD ekran kartı var iken ek olarak NVİDİA ekran kartı bulunan oyun laptoplarında sorunun görünme olasılığı çok daha yüksek.

Sorunun genel tanımı kullanıcılar tarafından şöyle anlatılıyor.

Word belgesinde herhangi bir metin yazarken, ekte sunduğum imleç bir anda beyaz oluyor ve Word üzerinde seçim yapmam gereken yere ulaşmada sıkıntı yaşıyorum. Bildiğiniz imleç beyaz, çok net bir şekilde bakınca orada olduğunu renginin beyaz olduğunu görüyorum. Bu sadece Word belgesinde çok sık oluyor bazen ise düzeliyor. İnternet üzerinde gezerken de arada sırada başıma geliyor. Fare yazılımım güncel tüm sürücülerim güncel, ancak çok can sıkıcı. İmlecin nerede olduğunu anlayamıyorum çoğu zaman.

Sistem, Mouse, Office ayarlarında çok aradım ama çözümü orada değil. İnternetteki aramalarda ise sadece “yazarken imlecin gizlenmesini nasıl önlersiniz” basitliğinde sonuçlarla dolu. Aradığımız o da değil. Çünkü bu durumun, güncelleme sonrası oluşan bir bug olduğunu buldum. Üstelik pencerelerde geçiş, yeniden boyutlandırmada titreme sorunu olarak tanımlanmış. Yani imleç sorununu arayarak bulunabilecek gibi bir şey değil. Yabancı forumlarda uzun okumalar sonucu bulabildim cevabı. Çözümü için MPO’yu (multiplane overlay) disable etmeniz gerekiyor registry’den. Bir notepad dosyasına yazarak manuel yapmak da mümkün ama bu düzeltmeyi Nvidia destek sitesinden hazır olarak indirebilirsiniz. Sadece çift tıklayarak bir kez çalıştırın, sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bu işlemi yapınca düzeliyor.

Fare İmlecinin Yazı Alanında Beyaz Olması ve Kaybolması Çözümü

Aşağıdaki NVİDİA sitesinde yer alan “mpo_disable.reg” dosyasını indirin, çift tıklayıp bir kez çalıştırın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157

Sorun çok büyük ihtimalle çözülecektir. (Bende çözüldü.) Sizde ise yarayıp yaramadığını grafik kartı, sürücü bilgileriyle buraya yazın lütfen. (Sisteminiz/kartınız/sürücünüz farklıysa işe yaramayabilir. Merak etmeyin, “mpo_restore.reg” dosyasını indirip, registry ayarlarını eski haline geri getirebilirsiniz.)

Bir diğer çözüm için fare sürücülerini güncellemek.

Fare sürücüsünü Aygıt Yöneticisi’nden kaldırın:

1. Windows + X tuşlarına aynı anda basın;
2. Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın;
3. USB Denetleyicilerini gösteren oka tıklayın;
4. Yüklü cihaza sağ tıklayın ve kaldır’a tıklayın;
5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İpucu: Ayrıca Evrensel Veri Yolu ve Kompozit aygıtla ilgili her şeyi kaldırın.

Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, aşağıdaki diğer yöntemi deneyin:

Microsoft onaylı bir sürücü mü arıyorsunuz:

1. Windows + X tuşlarına aynı anda basın;
2. Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın;
3. USB Denetleyicilerini gösteren oka tıklayın;
4. Yüklü aygıta sağ tıklayın ve Güncellenmiş sürücü yazılımını otomatik olarak aradıktan sonra Sürücüyü Güncelle’ye tıklayın.
5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.