Dizüstü

Lenovo Legion 5 PC İnceleme

Lenovo son yılların en girişken pc firması diyebiliriz. Özellikle gelecek için teknolojiler üzerine en çok çalışan firmalardan bir tanesi konumunda. Katlanabilir ekrana sahip Lenovo Thinkpad X1 Fold bunun en büyük örneği.

Lenovo yeni dizüstü PC’lerine bu yıl Legion 5 ismini vererek tasarımı yenilemiş ve üzerinde epey çalışarak piyasaya çıkarmıştı. Lenovo Legion 5 modelini incelemeye aldık ve artılarını eksilerini sizler için çıkardık.

Tasarım

Lenovo Legion 5 ile tasarım yenilenmiş. PC’nin üst kısmı dokulu siyah plastik bir malzemeden yapılmış. Lenovo buna Phantom Black ismini vermiş ve oldukça şık duruyor. Malzeme kalitesi de oldukça güzel.

Tek elle açılabilen 15,6 inç bir ekrana sahip olan Lenovo Legion 5, Full HD çözünürlükte 144 Hz tazeleme oranı veriyor. IPS panel ile yansımaların önüne geçilmiş ve ince çerçeve tasarımına geçiş yapılmış. İnce çerçeve tasarımına geçen bir çok firma web kamerasını ekranın altına veya klavyenin üzerine alırken Lenovo Legion 5 ekranın üzerinde konumlandırarak başarılı bir çalışma gerçekleştirmiş. Web kamerası 720p çözünürlükte olup 0,9 MP olarak tercih edilmiş. Bu değerler kameranın çok iddialı olmadığını fakat günlük çalışmalar, toplantılar ve uzaktan eğitim için oldukça yeterli.

Lenovo Legion 5
Lenovo Legion 5

Lenovo Legion 5’un en büyük tasarımsal yeniliği ekranın 180 derece arkaya doğru yatabilmesi. Ekran dokunmatik olmadığı için tam yatay pozisyonda kullanmak biraz sıkıntılı olsa da yeri geldiğinde işe yarayabiliyor. Ayrıca ekranın 25mm ön tarafa getirilmesi ile farklı bir tasarım ortaya çıkarılmış.

Lenovo Legion 5 üzerinde RGB klavyeye yer verilmiş. 4 bölgeli RGB klavye mekanik olmamakla birlikte kullanması rahat ve hassasiyeti yerinde. Lenovo Legion 5 rakiplerine oranla biraz ağır. Tam olarak 2,47 kg olan Lenovo Legion 5 üzerinde birde 880 gramlık şarj adaptörü geliyor ve 3 kilogramı geçmiş oluyor.

Donanım

Lenovo Legion 5, donanım olarak üst seviyede diyebiliriz. işlemci olarak İntel’in 10. nesil Intel Core İ7-10750H modelini kullanan pc hız olarak oyunseverleri tatmin edebiliyor.

Ram olarak 16 GB DDR4 tercih edilmiş olup frekansları 2933 MHz olarak belirlenmiş. Rakiplerinin ne altında ne üstünde denilebilir.

Ekran kartı olarak ise son zamanların fiyat / performans ürünü olan NVIDIA GeForce RTX 2060 tercih edilmiş. Ekran kartı 6 GB belleğe sahip olup bellekler GDDR6 olarak yer alıyor. Ekran kartını besleyebilmek için şarj aleti 230W gücünde tercih edilmiş. Ayrıca günden güne yaygınlaşan Ray Tracing’e tam destek verilmiş. Bu sayede oyunlarda yüksek performans elde edebiliyorsunuz.

Lenovo Legion 5
Lenovo Legion 5

Depolama alanı olarak SSD ve HDD’ye birlikte yer verilmiş. Son zamanların en popüler SSD’si olan 512GB Samsung PM991 ve bunun yanında 1 TB HDD yerleştirilmiş. Böylelikle depolama alanı ile ilgili uzun bir süre sıkıntınızın olmaması sağlanmış. Samsung PM991 yapılan testlerde 1225 MB/s yazma, 1980 MB/s okuma performansı ile oldukça iyi değerler elde etmiş durumda. Bir SSD, Bir HDD kullanıldığı için ikinci bir M.2 slotuna yer verilmemiş. Yeni bir depolama alanı eklemek istediğinizde mevcut SSD veya HDD’den bir tanesini çıkarmanız gerekecek.

Performans

Lenovo Legion 5’in donanım özellikleri epey yüksek olduğu aşikar. Yapılan testlerde de yeterli puanları almış görünüyor. 3D Mark testinde 17375 puana ulaşan Lenovo Legion 5, Far Cry 5 en üst seviye ayarlarda 98 FPS gibi yüksek bir değer elde ediyor. Red Dead Redemption 2‘de 45 FPS (Ultra) alarak bir çok rakibini geride bırakmayı başarıyor.

Fiyatı

Lenovo Legion 5 rakipleri ile kıyaslandığında iyi sayılabilecek bir fiyat olan 13.500 TL ile raflarda yerini almış durumda. Lenovo’nun PC alanlara ise Lenovo Legion M300 oyuncu faresi hediye ediliyor. Oyuncu faresi bir çok kişi için oldukça yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.