Dizüstü

Dizüstü PC Satışlarındaki Artış %71 Oldu

2019 yılında başlayan ve 2020 yılının tamamında etkili olan Koranavirüs pandemisi nedeniyle bir çok ülke kapandı, sokağa çıkma yasağı uyguladı ve virüsün yayılmasını önleyici tedbirler almaya devam ediyor. Koronavirüs aşısı çıkmasına rağmen henüz yaygınlaşmadı ve hızlı bir şekilde aşılama yapılamadı. Tüm beklentiler 2021 Nisan ayında rahatlama olacağı yönünde.

Koronavirüs ile ilgili kısa bir bilgi geçtikten sonra (Bu bilgileri zaten biliyordunuz aslında) koronavirüsün teknoloji üzerindeki etkilerine bir bakalım. Pandemi olması ve herkesin evine kapanması bir çok alışkanlığın değişmesine yol açtığı gibi teknolojik imkanlarında değişmesine neden oldu.

Özellikle evde çalışma yöntemleri çok hızlı gelişti ve uzaktan eğitim sistemleri ön plana çıktı. İlk zamanlarda teknolojik altyapı sistemleri çok zorlansa da hemen yeni sisteme uyum sağlandı ve evden çalışma, uzaktan eğitim gibi imkanlar için tüm sistemler optimize edildi.

Satışlar Yüzde 71 Arttı

Dizüstü PC satışları üzerine yapılan bir çalışma 2020 yılında bir önceki yıla oranla dizüstü pc satışlarının yüzde 71 oranında arttığını gösterdi. Özellikle uzaktan eğitim için evinde pc olmayanlar en kısa sürede yeni bir pc temin etmek zorunda kaldı.

Dizüstü PC Satışlarındaki Artış %71 Oldu
Dizüstü PC Satışlarındaki Artış %71 Oldu

Sadece ev kullanıcıları değil eve kapanan oyuncularda oyun bilgisayarlarına büyük ilgi gösterdi. Evdeki boş vakitlerini oyun oynayarak değerlendiren oyuncular üst seviye donanıma sahip bilgisayarları tercih etti.

İş süreçlerini yönetmek isteyen çalışanlarda daha hızlı bir pc ile evden çalışmaya optimize oldu. İş kullanıcıları özellikle orta seviye ve başlangıç seviyesi bilgisayarlara yöneldi.

Site Trafikleri yüzde 53 Artış Gösteri

İnternette yer alan dizüstü pc satış sitelerinin trafiği 2020 yılında yüzde 53 oranında artış gösterdi. Yüzde 71’lik pc satış oranı pc satış sitelerinde girenlerin büyük çoğunluğunun bir adet pc satın aldığını gösterdi. Özellikle kadın kullanıcılardaki artış yüzde 79 olarak rekor geldi.

Veriler detaylı olarak analiz edildiğinde Türkiye’de dizüstü pc sayfalarını en fazla ziyaret eden il Bursa olarak gerçekleşti. Bursa’daki kullanıcılar pc satış sitelerini geçtiğimiz yıla oranla yüzde 63 oranla daha fazla ziyaret ederken, Bursa’nın ardından izmir yüzde 48, Adana ve Ankara yüzde 43 ile ziyaret sayılarını artırdı.

Döviz Beklentisi

Ülkemizde elektronik eşyada dışa bağımlı olduğumuz için döviz kuru dizüstü pc’lerin fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Geçtiğimiz aylarda elektronik eşyaya ekstra ötv gibi vergilerin gelmesi ile pc fiyatları bir anda artmıştı. 2020 yılında ekonomik olarak zor bir yıl geçiren Türkiye, döviz’lerin çok hızlı dalgalanması ile de ekonomiz krizin eşiğinden dönmüştü. Bu nedenle döviz fiyatların daha da artacağını düşünen kişiler bir kampanya yakaladıkları anda düşündükleri pc’leri satın aldılar.

Dizüstü PC Satışlarındaki Artış %71 Oldu
Dizüstü PC Satışlarındaki Artış %71 Oldu

2021 yılının ilk çeyreğinde de koronavirüs’ün etkin olacağının düşünülmesi ile pc satışlarındaki artışın bu dönemde de sürmesi bekleniyor. Pandemi bir çok alışkanlığı değiştirdiği gibi iş yapma alışkanlıklarımız da değişti. Bundan böyle home ofis tabanlı çalışmaların artacağı düşünülmektedir.

Firmalar Hazır

Ülkemizde gerçekleşen 2020 yılında pc satışlarında gerçekleşen yüzde 71’lik artış dünyanın diğer ülkelerinde de gerçekleşti. Bu nedenle bazı dizüstü pc üreticilerinin stokları bitti ve bazı ülkelerde pc bulmakta sıkıntılar çıktı. 2021 yılında üreticiler pandemi dönemindeki etkiyi azaltmak için üretim hızlarını arttırdı ve önümüzdeki aylarda çok daha fazla pc piyasada olacak. Pc stoklarının artması ile mevcut pc fiyatlarında bir miktar düşüş olabileceği düşünülüyor.

Eğer bir pc almayı düşünüyorsanız pc.net.tr sitesinde yer alan incelemeleri okuyabilir ve sizin için en uygun pc’yi tercih edebilirsiniz. Sizin için uygun olmayan bir pc’yi yüksek fiyata almak yerine isteğinize en uygun pc’yi yine en uygun fiyata alabilmelisiniz. Ülkemizdeki fiyat politikalarının çok değişken olması sebebiyle kampanyaları takip etmek size binlerce TL kazandırabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.