Dizüstüİnceleme

MSI GE75 Raider 9SE PC İnceleme

Teknolojinin gelişmesi ve küçülmesi ile masaüstü bilgisayarlar artık dizüstü bilgisayarlar ile yer değiştiriyor. Önceden kesinlikle oyun bilgisayarı için masaüstü bilgisayar gereklidir der iken artık dizüstü pc’ler masaüstü bilgisayarlar kadar hatta daha performanslı olabiliyor. Bu nedenle yeni bilgisayar almayı düşünenler genellikle dizüstü pc almaya karar veriyor.

Oyun bilgisayarı olarak güçlü ve şık tasarımlı bilgisayarlar üreten MSI, son zamanlarda bu alandaki ürün gamını epey büyüttü. Neredeyse oyun bilgisayarı almayı düşünen herkes bir kez dahi olsa MSI Pc’leri inceliyor.

Son zamanların en fazla tercih edilen performans / fiyat ürünü olan NVIDIA RTX serisi ve İntel’in 9. nesil işlemcisi Intel Core i7-9750H ile güçlü olma konunda epey iddialı olan MSI GE75 Raider 9SE modelini masaya yatırdık ve sizler için incelemesini gerçekleştirdik.

Tasarım

Tasarım olarak 17,3 inç büyüklüğünde bir ekran tercih edilmiş ve rakiplerine göre daha büyük ekran alanı verebiliyor. Çizgileri çok agresif olmamakla birlikte sadece oyun bilgisayarı değil güçlü bir dizüstü pc arayan kişilere de hitap ettiğini gösteren MSI GE75 Raider 9SE, ince çerçeveli ekranı ile neredeyse herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor.

MSI GE75 Raider 9SE
MSI GE75 Raider 9SE

Özellikle oyuncular için büyük avantaj olan 17,3 inçlik ekran 1920×1080 piksel çözünürlük vermekle birlikte 144 Hz tazeleme hızına sahip. Bu değerler ile son zamanların favori ekran kartı RTX serisine yetişebiliyor. Ofis kullanıcıları için ise ekran biraz büyük denilebilir. Rakipleri olan 15,6 inç’lik bilgisayarı tercih edebilirler.

Donanım

MSI GE75 Raider 9SE Intel’in 9. nesil işlemcisi olan Intel Core i7-9750H’ı tercih etmiş. Şu an 10. nesil hatta 11. nesil işlemciler çıktığı için yeni alınacak pc’lerde göz önünde bulundurulması gerekebilir. Intel Core i7-9750H 6 çekirdekli olup 12 Thread’a sahip olmakla birlikte temel frekansı 2,60 GHz frekansında turbo modda ise 4,5 GHz frekansında çalışabiliyor. Oyuncular için turbo mod oldukça iyi bir frekans hızı sayılabilir.

MSI bu modelinde fiyat/ performans ürünü olan NVIDIA GeForce RTX 2060 ekran kartını kullanmış. 6 GB GDDR6 belleğe sahip olan ekran kartı NVIDIA GeForce RTX 2080 kadar performanslı olmasa da fiyat olarak bakıldığında bir çok kişi için daha cazip gelecektir.

Oyun bilgisayarı olarakta kullanılabilmesi nedeniyle 32 GB DDR4 ram kullanılmış. Ramler 2666 MHz frekansında çalışıyor. Bazı rakipleri 3200 MHz ram’lere geçiş yapmış ilen MSI’ın da geçmiş olmasını beklerdik.

Depolama alanı olarak oyuncuları ve ofis – ev kullanıcılarını aynı anda düşünen MSI, 256 GB SSD’nin yanında 1 TB 7200rpm Hdd yerleştirmiş. SSD’nin yazma perfomansı 1585 MB/s okuma849 MB/s yazma‘dır. ( CrystalDiskMark ile yapılan test sonuçlarıdır.)

MSI GE75 Raider 9SE’te soğutma sistemi olarak CoolerBoost 5 tercih edilmiş. Bu sayede etkili bir soğutma işlemi ve sağlanan soğutma sonrasında verimli bir performans artışı elde edilmiş. İşlemci 4,5 GHz frekans hızlarına çıktığında etkin bir soğutma ile oyunlarda 10-15 fps artışı elde etmek mümkün olabiliyor. Ayrıcı işlemci ile birlikte diğer bileşenlerin ısınmasını da önleyerek uzun süreli bir yüksek performanslı çalışma imkanı elde edilmiş.

MSI GE75 Raider 9SE
MSI GE75 Raider 9SE

Ses sistemi olaran Dynaudio kullanılmış ve Giant hoparlörlere yer verilmiş. Rakipleri Dolby Atmos kullanırken MSI Dynaudio ile yetinmiş denilebilir. Ses performansı rakiplerinin gerisinde kalmış olsa dahi yinede kaliteli bir ses alabiliyorsunuz.

Fiyatı

MSI GE75 Raider 9SE özellikleri ve fiyatı göz önünde bulundurulduğunda orta segmente hitap ediyor denilebilir. 14 bin TL fiyatı ile bir çok bilgisayardan pahalı iken bir çok bilgisayardan da ucuz. Core İ7 İşlemci, 32 GB Ram, Geforce RTX 2060 ekran kartı ve depolama ile 17,6 inç’lik ekran göz önüne alındığında fiyatı rakiplerine göre ucuz aslında. Fakat rakiplerini incelemekte de yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.