Dizüstüİnceleme

Casper Excalibur G780 İncelemesi

Casper, Excalibur serisi ile son yıllarda adından çokça söz ettirmeye başladı. Donanım özellikleri ile oldukça güçlü pc olan Excalibur serisi ülkemizde büyük rağbet görüyor. Bu ilgi karşısında Casper her geçen gün daha güçlü bilgisayarlar piyasaya çıkarıyor ve oyuncular için heyecanlı bekleyişler oluyor. Tabi uygun fiyatlı bilgisayarlar ile de ekonomik çözümler elde edebiliyorsunuz.

Bu yazımızda Casper Excalibur G70 modelini inceleme altına aldık. Casper Excalibur G780 video oyunlar için geliştirilmiş olsada üst seviye donanımları ile performans gerektiren işleri çok rahat bir şekilde yapabiliyorsunuz.

Tasarım

Casper Excalibur G780’un tasarımı göze oldukça hoş geliyor. Rakipleri ile kıyaslandığında metal kasa ile gelmesi sebebiyle bir adım öne çıkıyor. Metal kasa tercih edilmesi sayesinde daha dayanıklı, daha sağlam ve soğutma performansı daha iyi bir pc ortaya çıkarılmış. Metal kasa ile düşmelere, darbelere karşı dayanıklılık üst seviyede tutulmuş. Tabi her ne kadar dayanıklı olsada pc’nizi düşürmemenizi öneriyoruz.

Dışı fırça desenli olan Casper Excalibur G780, RGB renkli klavyesi ile oyuncuların ilgisini çekiyor. 65 bin farklı renk bulunan klavyede rakipleri gibi tek bölge renklendirmesi değil üç bölge renklendirmesi bulunuyor. Excalibur Control Center ile bu renkleri istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

Ekran

Casper Excalibur G780’da farklı bir ekran tercih edilmiş ve 16.6 inç kullanılmış. Rakipleri genelde 15.6 inç ekrana sahip olduğundan dolayı Excalibur daha geniş bir görüntü alanı sunuyor. Full HD çözünürlüğe sahip ekran 144 Hz tazeleme oranı veriyor. IPS panel kullanılıp yansımaların minimuma indirildiği ekran 300 nit parlaklık verebiliyor.

Donanım

Casper Excalibur G780’da intel işlemci tercih edilmiş olup 10. nesil Core İ7-10750H kullanılmış. Aynı modelin farklı bir versiyonunda ise daha ucuz pc olması nedeniyle Core İ5-10300H’a yer verilmiş. Core İ7-10750H, 2020 yılının ikinci yarısında piyasa sürüldü. 6 fiziksel çekirdek olup 12 Thread’a yer verilmiş. Temel çalışma frekansı 2.60 GHz olup 5 GHz’a kadar çıkabilmektedir. Oyuncular için 5 GHz’lık performans oldukça tatmin edici olacaktır.

Oyuncuları tatmin eden bir işlemcinin yanında neredeyse hiç bir pc’de göremeyeceğiniz kapasitede RAM yerleştirilmiş. Casper Excalibur G780 tam olarak 64 GB DDR4 Ram ile geliyor. RAM’ler çift kanal olarak yerleştirilmiş olup (32GB + 32 GB şeklinde) 2933 MHz frekans hızına sahip. Rakiplerinden oldukça önde bir RAM tercihi yapılmış.

Casper Excalibur G780 Performans
Casper Excalibur G780 Performans

Depolama alanı olarak Kingston marka 1 TB SSD ve Toshiba marka 1 TB HDD’ye yer verilmiş. Toplamda 2 TB depolama alanı sağlanmış.

Casper Excalibur G780’da ekran kartı ise NVIDIA Geforce RTX 2060 tercih edilmiş. 6 GB GDDR6 bellek ile oldukça güçlü olan RTX 2060 performans / fiyat ürünü olması nedeniyle bir çok pc’de tercih ediliyor. RTX 2060 ile açamayacağınız olmadığı gibi RTX teknolojisinden de (Işın izleme teknolojisi) faydalanmanızı sağlıyor.

Death Stranding oyununda DLSS 2.0 desteği ile en üst seviye oyun ayarlarında 125 fps performans elde edebiliyorsunuz. Bunun gibi daha bir çok yeni çıkmış oyunu en üst seviye ayarlarda çok rahat oynayabilirsiniz.

Casper Excalibur G780 Windows 10 Pro yüklü olarak gelirken isteğinize göre FreeDos olarakta alabiliyorsunuz. Bunun yanında Xbox Game Pass için 1 aylık ücretsiz üyeliğiniz oluyor ve istediğiniz oyunu temin edebiliyorsunuz.

Fiyatı

Tasarım ve donanım özellikleri ile en üst seviye pc’lerden biri olan Casper Excalibur G780, fiyatı ile de epey yüksek. Şu an 29.999 TL fiyatı ile satışta bulunuyor. Casper Excalibur G780’in bir güzel tarafı donanım özelliklerini kendinize göre revize ederek satın alabiliyorsunuz. Örneğin 2 TB depolama alanı sizin için fazla ise bunu düşürebiliyorsunuz. Bu sayede en düşük 8799 TL’ye bu pc’yi alma imkanınız oluyor. Ürünü aldığınızda bir günde kargoya verilmesi de büyük bir artı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.