Dizüstüİnceleme

Lenovo ThinkPad X1 Fold Katlanabilir PC

Teknolojinin sürekli gelişimi ile yeni inovasyona sahip cihazlar piyasaya çıkmaya ve bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Şu an için katlanabilir telefonlara yeni yeni alışmış iken Lenovo büyük bir atılım ile dünyanın ilk katlanabilir dizüstü pc’sini çıkardı. İlk olarak CES2020 fuarında görücüye çıkan Lenovo ThinkPad X1 Fold şu anda ön siparişe çıkmış durumda. Dilerseniz ön sipariş vererek hediyeleri ile birlikte satın alabilirsiniz. Tabiki fiyatı da kendi gibi rekor kırarak çıktı diyebiliriz.

Lenovo ThinkPad X1 Fold’in rekor fiyatını yazının sonunda paylaşacak olup şu an için incelememize başlayalım.

Tasarım

Lenovo ThinkPad X1 Fold bir tablet gibi olup katlanabilir ekranı sayesinde çok daha ufak boyutlara gelebiliyor. 13.3 inç boyutunda 2048×1536 piksel çözünürlüğünde polimer yapıda katlanabilir dokunmatik bir ekrana sahip olan Lenovo ThinkPad X1 Fold 300 nit parlaklık verebiliyor. Pc tamamen açıldığında 4:3 oranında görüntü almanızı sağlıyor. Ekranı katladığınızda ekranın bir yarısında sanal klavye ortaya çıkıyor. Ekran tamamiyle LG üretimi olup gelecekte yeni nesil bilgisayarların nasıl olacağı konusunda fikir veriyor. Lenovo ThinkPad X1 Fold’un ağırlığı ise 999 gr. Yani 1 kilogramın da altında.

Lenovo ThinkPad X1 Fold’un gövdesi magnezyum alaşımlı malzemeden yapılmış olup üzeri deri kaplı hoş bir kılıf ile geliyor.

Harici bluetooth klavyesi ile çok şık olup klavyeyi katladığınız anda pc’nin arasına koyabiliyorsunuz ve çok şık oluyor. Dokunmatik ekranı sayesinde çizim yapmanıza imkan veren bir adet kalemi de bulunuyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold’u katladığınızda ceketinizin cebine, çantanıza çok rahat sığabiliyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold

Lenovo ThinkPad X1 Fold Özellikleri

Lenovo ThinkPad X1 Fold’un en büyük özelliği adından da anlaşılacağı üzere katlanabilir bir ekrana sahip olması. Ekranı açtığınızda bir tablet şekline gelen pc donanım özellikleri olarak ultrabook’lardan aşağıya kalmıyor.

Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold

İşlemci olarak İntel’in 11. nesil Core İ5 işlemcisi tercih edilmiş. İşlemcinin tam modeli hakkında şu an için bilgi verilmemiş durumda. İşlemcinin yanında 8 GB LPDDR4X 4267 MHz ram bulunuyor. Ram’in frekansı hızına baktığımızda şu ana kadar en hızlı ram’lerden biri kullanılmış.

Depolama olarak Lenovo ThinkPad X1 Fold’a NVMe M.2 SSD disk konulmuş ve boyutu tam olarak 1 TB. Böyle bir katlanabilir pc için oldukça büyük bir depolama alanı.

Harici bir ekran kartı yer almayan pc’de yine İntel’in 11. nesil UHD entegre grafik yongası kullanılmış. Oyuncular için tasarlanmayan Lenovo ThinkPad X1 Fold, ofis ve ev işlerinizde sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Özellikle iş için tasarlanan pc katlandığında sadece bir kitap boyutunda oluyor.

Ses sistemi olarak dolby atmos hoparlörlere yer verilmiş. Ayrıca üzerinde dahili bir mikrofon yer alıyor. Bunun yanında 5 MP bir HD kamera yer alıyor. Teams, Zoom toplantılarınıza rahatlıkla katılabilirsiniz.

Boyutlarını katlanmamış ve katlanmış olarak ikiye ayırabiliriz.

Katlanmamış Boyutları: 11,5mm x 299,4mm x 236mm
Katlanmış Boyutları: 27,8mm x 158,2mm x 236mm

Lenovo ThinkPad X1 Fold
Lenovo ThinkPad X1 Fold

Batarya özellikleri tam olarak açıklanmamış olsa da 8,5 saatlik kullanım vaad edilmiş. Ayrıca video izleme süresi 10,5 saat olup böyle bir pc için oldukça uzun bir süre. Hızlı şarj özelliği ile çok kısa sürede şarj edebiliyorsunuz.

Fiyatı

Lenovo ThinkPad X1 Fold’un yurt dışı satış fiyatı 2.499 Dolar. Ülkemizdeki vergi oranları, gümrük oranları ve kar payları işin içine girdiğinde Lenovo ThinkPad X1 Fold’un ön sipariş fiyatı 42.499 TL olarak belirlenmiş. Kutu içerisinde aktif gürültü engelleyici ThinkPad X1 Fold kablosuz kulaklık, sunum faresi ve yüksek performanslı bağlantı merkezi hediye olarak geliyor.

Henüz dünyada ilk olduğu için fiyatı bu kadar yüksek olmakla birlikte bir kaç rakibi çıktığında fiyatı büyük ihtimalle düşücektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.