Dizüstüİnceleme

Asus TUF Gaming A15 PC İncelemesi

Dizüstü pc denildiğinde akla ilk gelen markalardan bir tanesi şüphesiz ki Asus oluyor. Asus son yıllarda ürün gamını daha da geliştirip oyuncular için geliştirdiği TUF serisi dizüstü pc’ler ile çıtasını epey yükseltti. Hemen hemen tüm oyuncular tarafından bilinen Asus TUF serisinin son üyesi olan TUF Gaming A15 piyasaya çıktı. Merak edenler için hızlı bir inceleme gerçekleştirdik.

İncelemeye başlamadan önce bir parantez açmakta fayda var. İşlemci sektöründe İntel ve AMD rekabeti giderek artıyor. AMD’nin Ryzen serisi işlemcileri ile İntel’i oldukça zorluyor ve fiyatı nedeniyle de bir çok pc üreticisi AMD Ryzen işlemci tercih etmeye başladı. Asus TUF Gaming A15’de bunlardan bir tanesi. AMD Ryzen 4000 serisi kullanan Asus TUF Gaming A15, Türkiye’de sadece iki modelde bulunan bir işlemciyi kullanmış oldu. Diğer model yine Asus’un ROG Zephyrus G14 modeli. (Asus ROG Zephyrus G14 incelemesi için tıklayınız.)

Tasarım

Asus TUF Gaming A15’te rakipleri gibi ince çerçeveli bir ekran tasarımı benimsenmiş. 15.6 inç boyutundaki ekranı ile oyuncular için yeterli bir görüntü alanı sunulmuş. IPS Panel’den yapılan ekran sayesinde parlamalara karşı önlem alınmış.

Asus TUF Gaming A15’de tasarım olarak askeriye çizgileri tercih edilmiş. Uzun süre kullanma, dayanıklı olma, düşmelere ve darbelere karşı dayanıklılık gibi etmenlerde oldukça başarılı bir model olmuş. Çalışma sıcaklığı olarak 49 derece ile -32 derece belirlenmiş ki bu sıcaklık koşulları pc’ler için oldukça zorlayıcı.

Teknik Özellikler

Asus TUF Gaming A15
Asus TUF Gaming A15

Asus TUF Gaming A15 yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Türkiye’de iki adet modelde bulunan AMD Ryzen 4000 serisinden Ryzen 7 4800H modeli işlemciyi kullanıyor. 8 adet fiziksel çekirden ve 16 adet thread ile standartta 2.9 Ghz frekans sunarken 4.2GHz’e kadar artabiliyor. Oyun oynayanlar için oldukça iyi bir hız denilebilir.

AMD işlemcilerinin özelliği sayesinde Ryzen 7 4800H ile AMD Radeon Vega 7 pc’de bulunuyor fakat Asus TUF Gaming A15 harici ekran kartı kullanmayı tercih etmiş. Ekran kartı olarak NVIDIA Geforce RTX 2060 kullanılıp RTX desteği de verilmiş. RTX desteği ile oyunlarda ve uygulamalarda üst seviye performans elde edebiliyorsunuz.

RAM olarak 16 GB kapasiteli 3200 MHz DDR4 ramler tercih edilmiş. Rakipleri incelendiğinde genelde 2666 MHz ramler görülür iken Asus TUF Gaming A15’in 3200 MHz kullanması performans açısından dikkat edilmesi gereken bir nokta.

Depolama tercihi olarak 1 TB Kapasiteli İntel 660p M.2 SSD kullanılmış. SSD olarak düşünüldüğünde günümüz şartlarına göre oldukça yeterli bir kapasite.

Performans

Asus TUF Gaming A15 Performans
Asus TUF Gaming A15 Performans

Asus TUF Gaming A15’in donanım özelliklerine bakıldığında oldukça tatmin edici bileşenler yer alıyor. Modelin isminde de yer aldığı gibi bu bir oyun bilgisayarı, o nedenle AMD Ryzen işlemci ve NVIDIA Geforce RTX 2060 ekran kartı ile beklenti oldukça yüksek.

Asus TUF Gaming A15 ile son çıkan tüm oyunları rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Call of Duty Modern Warfare‘den Battlefield V‘e, Mount & Blade II Bannerlord‘tan Dirt 2‘ye kadar bir çok oyunda 60 fps üzeri almak çok kolay diyebiliriz. Call of Duty Modern Warfare‘de ve özellikle RTX güncellemesi ile yeniden adından bahsettirmeye başlayan Minecraft‘ta RTX desteğinden had safhada faydalanmanız mümkün.

Asus TUF Gaming A15’te üç adet mod bulunuyor. Bunlar sessiz mod, performans modu ve turbo mod. Turbo moduna geçtiğinizde bilgisayarınız daha hızlı soğutuluyor ve bir miktar performans artışı oluyor. Buda oyunlarda 2-10 fps arasınd artış getirebiliyor. Oyun oynayanlar için 1 fps’nin dahi önemli olduğu düşünülürse Turbo mod, oyunculara epey katkı sağlıyor denilebilir.

Batarya

Asus TUF Gaming A15 ile günlük kullanımda 8 saate kadar batarya süresi alabiliyorsunuz. Batarya performansı sayesinde bilgisayarınızı yanınızda taşıyıp işlerinizi de rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Fiyatı

Asus TUF Gaming A15’in bir çok farklı donanım seçeneği bulunuyor. Yukarıda tanıttığımız donanım seçenekleri ile bu bilgisayarı 8.000 TL civarında bulabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.