Dizüstüİnceleme

Monster Tulpar T5 V21.3 Oyun Bilgisayarı İncelemesi

Dizüstü bilgisayar olarak oyun bilgisayarı dediğinizde şüphesiz aklınıza gelen ilk isim Monster dizüstü bilgisayarları geliyor. Gerek performansı gerek fiyatı nedeniyle ülkemizde de sıkça tercih edilmeye başlanan Monster bilgisayarlarının Monster Tulpar T5 V21.3 modelini sizler için mercek altına aldık. Tasarımı kendine has, donanımı tüm beklentileri karşılayan, ses sistemi tercih edilebilir olan Tulpar T5 V21.3 incelemesine tasarım ile başlayalım.

Tasarım

Oyun bilgisayarı veya güçlü bir bilgisayar dediğimizde şüphesiz akla gelen ilk düşünce büyük kalın bir bilgisayar oluyor. Bir oyun bilgisayarına göre oldukça ince ve hafif bir tasarıma sahip olan Monster Tulpar T5 V21.3, ince çerçevesi ile tatmin edici görüntü sunuyor.  Kalınlığı 18,9 mm olan Monster Tulpar T5 V21.3 sadece 1,7 kg ağırlığında. Bu veriler ışığında sadece oyun bilgisayarı değil ofiste ve evde de rahatça kullanabileceğiniz bir bilgisayar konumuna geliyor.

Oyun bilgisayarı olması nedeniyle ekran boyutu 15.6 inç olup 14 inç boyutunda dizüstü pc arayışında olanlar için biraz büyük denilebilir. Monster Tulpar T5 V21.3’ün ince çerçeve tasarımı kullanması nedeniyle web kamerası ekranın üzerinden alınmış ve ekranın altında konumlandırılmış. Böylelikle daha büyük bir ekran oranına sahip olunmuş. Web kamerasının ekranın altında olması görüş açısını biraz daraltmış, web kamerasını çok kullananlar için bir handikap olabilir. Kameranın konumu eksi bir özellik olsa da kameraya yüz tanıma özelliği eklenmiş. Bu sayede bilgisayarınızı yüz tanıma sistemi ile açabiliyorsunuz.

Ekran

Yazının üst tarafında 15.6 inç bir ekran ile ince çerçeveli bir tasarım tercih edildiğinden bahsetmiştik. Monster Tulpar T5 V21.3 tüm kullanıcılara hitap etmesi açısından 60 Hz tazeleme hızına sahip bir ekran tercih edilmiş. Ekran Full HD görüntü verirken mat bir malzeme ile kaplanması sayesinde ışık yansıtması minimuma indirilmiş ve ekranınız çok fazla parlamıyor. Ekran IPS panelden oluştuğu için 178 derecelik bir görüş açısı alabiliyorsunuz.

Monster Tulpar T5 V21.3 RGB ışıklandırmalı numerik tuş takımı olan bir klavye kullanmış. İlk etapta klavye düzeni çok sıkışık gibi görünse de zamanla alışıyorsunuz.

Teknik Özellikler

Monster Tulpar T5 V21.3 Teknik Özellikleri
Monster Tulpar T5 V21.3 Teknik Özellikleri

Monster Tulpar T5 V21.3 oyun oynayanlar içinde tasarlanmış güçlü bir bilgisayar olma özelliğini taşıyor. Monster Tulpar T5 V21.3  üzerinde intelin 10. nesil işlemcisi olan İntel Core i7-10875H yer alıyor. İşlemcinin yeni çıkan bir model olduğunu belirtmekte fayda var. 8 fiziksel çekirden ve 16 thread ile gücüne güç katıp 5GHz frekanslarına ulaşabiliyorsunuz. Oyun gibi yüksek performansın gerek olduğu işlerde bu hız sizi çok memnun edecektir.

16 GB 2933 MHz ram kullanılmış. Ramler 8 GB + 8 GB şeklinde konumlandırılıp çift kanal verimi alınmış. Oyun bilgisayarlarında genelde bu şekilde çift kanal kullanılıyor. Rakipleri 2133 MHz hızında ramler kullanırken Monster Tulpar T5 V21.3 ‘n 2933 MHz kullanması oldukça tatmin edici.

500 GB’lık Samsun marka SSD kullanılmış. Samsung’un tanıdık modeli PM981a Monster Tulpar T5 V21.3’te yer alıyor. 500 GB’ın yetersiz olacağını düşünenler için bir adet boş SSD slotuda bulunuyor. Dilediğinizde depolama alanını arttırabilirsiniz.

Oyuncuların merakla beklediği kısım şüphesiz ekran kartı. Monster Tulpar T5 V21.3’te diğer modellerinde olduğu gibi NVIDIA Geforce RTX serisi tercih edilmiş. 256 bit arayüzü ve 8 GB belleği ile RTX 2070 SUPER modeli Monster Tulpar T5 V21.3’te yer alıyor.

Performans

Monster Tulpar T5 V21.3 Performansı
Monster Tulpar T5 V21.3 Performansı

Monster Tulpar T5 V21.3’in performansını merak ettiğinizi biliyoruz. SSD ile başlamak gerekirse Monster Tulpar T5 V21.3 bu alanda 3506 MB/s sıralı okuma2984 MB/s sıralı yazma performansı ile harika denilebilecek bir skor elde etmiş durumda. (CrystalDiskMark testi)

PC’nin üzerinde bulunan turbo modu ile üç adet mod arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bunlar Office modu, Gaming Modu ve Turbo mod.Normal kullanıcılar Turbo modu genelde kullanmaz iken bu yoğun işlem altında bu modu açtığınızda pc çok hızlı bir şekilde soğutulmakta ve performansı artmaktadır.

Oyun performansı da beklenildiği gibi üst seviyede. Tomb Raider oyununda en üst seviye ayarlarda 238 fps, Total War’da 90 fps çok rahat alınabiliyor.

Fiyatı

Monster Tulpar T5 V21.3 çok fonksiyonlu, oyun, iş ve evde kullanmak için tasarlanmış bir pc. Fiyatı 17.000 TL civarında. Fiyat olarak düşündüğünüzde daha uygun fiyatlı pcleri tercih etmek isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.