Dizüstüİnceleme

Huawei MateBook X İncelemesi

Huawei markası ilk olarak cep telefonu ile adını duyursada ürün gamını her geçen gün genişletiyor ve ülkemizde daha fazla bilinir bir duruma geliyor. Yeni ürünleri tanıtıp çok hızlı bir şekilde piyasa çıkarabilen Huawei, son ürünü olan dizüstü pc MateBook X ile tekrar dikkatleri üstüne çekti.

Bu yazımızda herkes tarafından merak edilen Huawei MateBook X dizüstü bilgisayar incelemesini gerçekleştirdik. Huawei MateBook X tasarımı, performansı, fiyatı ve özellikleri gibi bir çok bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Tasarım

Huawei MateBook X oldukça ince, rakiplerine göre çok hafif bir tasarım ile geliyor. Reklamlarda da sıkça bahsedildiği gibi Huawei MateBook X sadece 1 kg ağırlığında. Kalınlığı ise 13,6 mm ile çok ince denilebilir. Gövdesinin magnezyum ve alüminyum olması nedeniyle görsel olarak oldukça tatmin edici. 13 inç boyutunda ekranı ile minimal bir tasarıma sahip olan Huawei MateBook X küçük, güçlü bir mobil bilgisayarlar arayanlar için nokta atışı olmuş durumda.

Donanım

Huawei MateBook X’te intel’in 10. nesil Core i5-10210U işlemcisi kullanılmış. Daha hızlı bir işlemci arıyorsanız Huawei MateBook X Pro’ya göz atabilirsiniz. Huawei MateBook X’te 4 fiziksel 8 iş parçacığı olup maksimum frekansta 4.20 GHz‘e kadar güç üretebiliyor.

Depolama olarak SSD tercih eden Huawei MateBook X, 512 GB kapasiteli NVMe M.2 SSS’yer vermiş. 16 GB Ram ile işlemci ve SSD’yi desteklemiş.

Ekran kartı olarak İntel UHD Graphics kullanılmış. Daha çok iş bilgisayarı ve mobil bilgisayar olarak tasarlanan Huawei MateBook X oyun oynayanlar için geliştirilen bir pc değil. Eğer oyun oynayacaksanız Huawei MateBook X Pro sizin için doğru tercih olacaktır.

Huawei MateBook X fansız bir tasarıma sahip, bu yüzde çok sessiz çalışıyor.

Batarya

Huawei MateBook X’in pil ömrü kullanıcıları tatmin edecek düzeyde. Tam dolu şarj ile 9 saat süreyle tüm ofis işlemlerinizi yapıp standart iş yüklerinde rahat kullanabiliyorsunuz. Bunun yanında 7.5 saat internet dolaşımı ile 9 saate kadar video izlemesi yapabiliyorsunuz.

Şarj aleti ise kendi gibi oldukça minimalist bir tasarıma sahip. 30 dakikalık şarj ile 4 saat video izleme imkanınız oluyor.

Touchpad, Klavye ve Ses Sistemi

Huawei Matebook X Parmak izi
Huawei Matebook X Parmak izi

Huawei MateBook X’in klavye tuşlarının yüksekliği yeterli. Çok alçak olduğunda düğmeye basılmama, çok yüksek olduğunda ise ekranda tuş izi bırakma gibi sorunlarınız olmuyor. Tuşların arkası da iki kademeli olarak aydınlatılmış.

Klavye içerisinde gizli bir kamera bulunmakta. F6 ve F7 tuşları arasına gizlenen kamera ile toplantılarınıza görüntülü olarak katılabiliyorsunuz. Bu kameranın olumsuz kısmı ise aşağıda olması nedeniyle görüş açısının kısıtlanması.

Huawei MateBook X’te touchpad geliştirilerek Free Touch özelliği getirilmiş. Yeni touchpad önce versiyonlarına göre %26 oranında daha büyük. Basınç hassasiyeti geliştirilerek dokunmatik daha hassas olmuş durumda.

Huawei MateBook X’in power tuşu (güç tuşu) aynı zamanda parmak izi sensörünü barındırıyor. Bu sayede pc’yi açarken parmak izinizi okuyarak hızlı bir şekilde açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Parola girme gibi işlemleri doğrudan atlamış oluyorsunuz.

Huawei MateBook X’te ses sistemi üzerine epey çalışılmış ve 4 adet hoparlöre yer verilmiş. Bu 4 hoparlör ile çevresel bir ses deneyimi sağlanmış.

Ekran

Huawei Matebook X
Huawei Matebook X

Huawei MateBook X 13 inç boyutunda bir ekran ile geliyor. Çerçevesiz ekran tasarımı olması sayesinde %90 oranında ekran / gövde oranı sağlanmış. 13 inç boyutundaki pc lere göre epey büyük bir ekrana yer verilmiş.

Huawei MateBook X Ekranı 3000×2000 piksel (3K) görüntü veriyor ve 278 ppi yoğunluğa, 400 nit parlaklık seviyesine ve 1500:1 kontrast oranına sahip.  Bu özellikler ile üst düzey bir görüntü imkanınız oluyor.

Ekran boyu olarak Huawei MateBook X’te 3:2 en boy oranı tercih edilmiş. Böylelikle alttan kesintiye uğramıyorsunuz. Dikey düzlemde çok daha fazla alanınız oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.