DonanımOyunlar

Sony Playstation 5 İncelemesi

Sony Playstation haberleri her zaman heyecan verici olmuştur. İlk çıktığı günden veri herkesin kendine hayran bırakan Sony Playstation, son versiyonu olan Sony Playstation 5 ile radikal bir tasarım değişikliğine gitmiş ve hayranları katlanarak artmıştı. Öyle ki ön satışta bile stok kalmaz iken ABD’de Sony Playstation 5 taşıyan kamyonlara saldırı olmuş ve binlerce Sony Playstation 5 çalınmıştı. Herkesin merakla beklediği Sony Playstation 5 sonunda çıktı ve sizlere tanıtmak, alınabilirliği konusunda bilgi vermek istedik.

Sony Playstation serisi neredeyse 7 yılda bir güncelleniyor. Oldukça uzun bir aradan sonra gelen Sony Playstation 5 incelemesi için arkanıza yaslanın ve incelemenin tadını çıkarın.

Tasarım

Sony Playstation 5 Tasarım
Sony Playstation 5 Tasarım

İncelemeye tabiki tasarım ile başlamak en doğrusu olacaktır. Önceki versiyonlardan farklı bir tasarıma sahip olan Sony Playstation 5 iki farklı sürüm ile piyasaya çıktı. Tasarımlardan biri diskli olur iken diğeri tamamiyle dijital olarak piyasaya çıkarıldı. Hemen fiyatını da paylaşalım. İlk çıktığında 8.000 TL civarında ön sipariş ile alabildiğiniz Sony Playstation 5 şu anda 10.000 TL’nin üzerinde bir fiyata sahip.

Sony Playstation 5 artık daha büyük bir gövde tasarımına sahip. Hatta Sony’nin şu ana kadar çıkardığı en büyük oyun konsolu denilebilir. En büyük rakibi olan Xbox X’ten daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Dikey olarak ise oldukça farklı bir tasarıma sahip. İsterseniz dikey isterseniz yatay konumda kullanma imkanınız bulunuyor. İstediğiniz konumda kullanabilmeniz için kutu içeriğinde bir adet stand bulunuyor. Bu stand ile istediğiniz konumda kullanabiliyorsunuz.

Sony, önceki üç adat Playstation serisinde siyah renkleri tercih ettikten sonra bu kez beyaz rengi tercih etmiş. Siyah tasarımlardan sonra beyaz tasarımlı bir Plastation görmek oldukça farklı bir deneyim oldu.

Sony, ön tarafa kolay erişim için USB 2.0 ve USB-C portu yerleştirmiş. Arka tarafta ise 2 adet USB 3.1EthernetHDMI 2.1 portları bulunuyor.

Teknik Özellikler

Sony Playstation 5 teknik özellikleri bakımında oldukça iddialı. Saniyede 120 kare hızında 4K çözünürlük sağlayabilen konsol, ayrıca 8K desteği de gösteriyor. Yeni özel RDNA 2 GPU ve 3.5 GHz saat hızına sahip 8 çekirdekli AMD Zen 2 tabanlı bir işlemciden güç sağlayan PS5, GPU’suyla ise 10 TFLOP güç üretebiliyor. Bu değer PS4 Pro’da 4.20 TFLOP’tu. Bunun yanında oyun konsolunda 16 GB GDDR6 bellek yer alıyor. Rakiplerine bakarsak bellek miktarı iki kat artırılmış durumda.

Depolama olarak beklenildiği gibi SSD disk ile donatılmış. 835 GB SSD ile gelen Sony Playstation 5, kullanılabilir alan olarak 667 GB sunuyor. Diğer alanlar işletim sistemi olarak ayrılmış. Yeni çıkan oyunların sürekli daha fazla yer kapladığı düşünülürse 667 GB alanın çok kısa sürede dolması kaçınılmaz görünüyor.

Dualsense

Sony Playstation 5 Dualsense
Sony Playstation 5 Dualsense

Sony, Playstation 5’te en büyük yeniliği şüphesiz oyun kolunda yaptı. Yeni ismi Dualsense olan kol tasarımı ilk tanıtıldığında xbox koluna benzemesi nedeniyle bir çok kişiyi adete korkuttu diyebiliriz. Fakat Dualsense oyun kolunu elinize aldığınızda içiniz rahatlıyor. Kolu (Gamepad) kavraması oldukça rahat ve elinize uyum sağlıyor. Çok kaba bir tasarıma sahip değil.

Dualsense’de dokunmatik yüzey bulunuyor ve LED ışıklandırma var. Bu özellikler tasarım açısından oldukça hoş olmuş. Dualsense ile USB-C portu kullanılmış ve klasik usb’den vazgeçilmiş. Ayrıca Dualsense üzerinde bir adet mikrofon bulunuyor. Bu mikrofon sayesinde özellikle online oyunlarda ekstra bir mikrofona gerek kalmadan oyun içi sohbetlere katılabiliyorsunuz. Dualsense’de mikrofon bulunduğu gibi birde hoparlör yer alıyor. Bu hoparlör üzerinden sohbetteki konuşmaları duyabileceğiniz gibi bazı oyunlarda oyun içi sesleri de duyabiliyorsunuz.

Dualsense içinde bulunan titreşim motoruda geliştirilmiş ve hissiyatı daha artırıcı özellikler eklenmiş. Ayrıca özelleştirilebilen tuşlar, titreşim ayarları dualsense’nin en büyük özellikleri arasında denilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.