Yazılım

Windows 10 İncelemesi

Microsoft tarafından çıkarılan işletim sistemi olan windows yazılımı şu an için dünya’da en fazla kullanılan işletim sistemi olma özelliğini taşıyor. Özellikle Windows XP ile büyük kitlelere ulaşan microsoft windows 7 ve windows 10 ile ününü büyüttü. Bu yaygım kullanım çok kolay olmadı tabiki.

Windows XP’den sonra çıkan Windows Vista kullanıcılarda büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu nedenle windows 7 çıktığında bir çok kişi windows 7’ye çok soğuk baktı ve geçmemeye çalıştı. Cep telefonlarının ve tabletlerin hızla artması ile windows 8.1 geldi fakat buda kullanıcıları kendinden soğutan işletim sistemlerinden biri oldu.

Son olarak windows 10 çıktı ve önceki işletim sistemlerine göre daha başarılı görünüyor. Microsoft’un eski windows sürümlerinin aksine bu sürüm öncesi tamamiyle kullanıcı deneyimlerini baz alması kullanıcıları memnun eden noktalardan bir tanesi. Özellikle Windows 7, 8 ve 8.1 sürümlerinden ücretsiz yükseltme yapılabilmesi nedeniyle bir çok kişi windows 10’a geçmiş durumda.

Windows 10 işletim sistemini sizler için ele aldık.

Öncelikle windows 10 sadece 32 bit 64 bit pc’ler için çıkan bir işletim sistemi olmakta ziyade ARM desteği sayesinde tablet ve telefonlar içinde bir platform olma özelliği ile geldi.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 Sistem Gereksinimleri
Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 özellik olarak epey yükselmiş olsada sistem gereksinimi olarak windows 7 ve windows 8’den çok büyük farklar taşımıyor.

  • 1 GHz işlemci veya üstü
  • 32-bit için 1 GB RAM , 64-bit kullanmak için 2 GB RAM
  • 16 GB boş disk alanı
  • WDDM sürücüsüne sahip DirectX 9 veya üstü çalıştırabilen ekran kartı

Bildirim Sekmesi

Windows 10 Bildirim Sekmesi
Windows 10 Bildirim Sekmesi

Windows 10 ile windows 8 de ilk olarak ortaya çıkan hızlı erişim menüsü daha da geliştirildi. Akıllı telefonlarda alışık olduğumuz bir menü ve bildirim merkezi oluşturulmuş durumda. Ekranın sağ alt köşesinde bulunan bildirim merkezi ekranın en üstüne kadar açılıyor ve burada wi-fi, bluetooth, vpn gibi bağlantılarınızı açıp kapatabiliyor, laptop kullanıyorsanız güç tasarrufu modlarını görebiliyorsunuz. Ayrıca tablet ve masaüstü modlarıda kullanıcılara sunulmuş durumda.

Bu kısımda ek olarak kullandığımız uygulamalardan, haberlerden vb bildirimleri de alabildiğimizi belirtmiş olalım.

Genel Uygulamalar

Windows 10 Genel Uygulamalar
Windows 10 Genel Uygulamalar

Windows 8’den farklı olarak windows10’da uygulamalar için geliştiriciler düşünülmüş ve uygulamaları windows 10 uyumlu hale getirecek araçlar sunulmuş. Bu sayede windows 10 için microsoft uygulama mağazası (Microsoft Store) güncellenmiş ve mağazada sadece telefon / tablet için değil masaüstü uygulamalarında indirilebileceği bir platform oluşturulmuş.

Edge

Edge
Edge

Microsoft’un internet tarayıcısı olan internet explorer kullanıcılar tarafından büyük tepki topluyor. Özellikle Google Chrome çıktıktan sonra IE üzerinde adeta nefret oluştu. Microsoft IE9 ve sonrasında çok büyük gelişmeler yapsalar dahi kötü algıyı kıramadı ve yeni bir isim, yeni bir tarayıcı ile tekrar başladılar.

İnternet Explorer üzerindeki nefret nedeniyle EDGE isimli tarayıcıyı çıkardı ve Windows 10 ile kullanıcılara sundu. EDGE tarayıcısı rakipleri ile kıyaslandığında epey başarılı bulundu, pratik ve hızlı olması kullanıcıları kendine çekti fakat Chrome’un egemenliği hala devam ediyor.

Diğer tarayıcılarda eklenti yükleyerek sahip olabildiğiniz bir çok özellikle EDGE ile varsayılan olarak geliyor. Tüm bunlara rağmen hala EDGE üzerinde bazı sıkıntılar yer alıyor. Bazı küçük noktalarda, pencere geçişlerinde sıkıntılar dikkat çekiyor.

Sunspider 1.0.2 testi ile JavaScript performansını ölçtüğümü Microsoft Edge 118ms ile oldukça iyiy Firefox 37 aynı testte 260ms ve Chrome 43 ise 303 ms skor aldı.

Yerleşik Uygulamalar

3D Builder
3D Builder

Windwos 10 ‘un en büyük yeniliklerinden bir tanesi bir çok yerleşik uygulama ile birlikte gelmesi. Takvim, Posta, Fotoğraflar, Haberler, Finans, One Note, Xbox, Groove Müzik, Filmler ve TV gibi herkesin yüklemek isteyeceği uygulamalar hazır geliyor.

Yukarıda sayılan uygulamaların dışında en fazla dikkat çeken uygulama şüphesiz 3D builder. 3D Builder ile yakın zamanda oldukça popüler olan 3D yazıcılardan çıkarabileceğiniz modelleri hazırlayabileceğiniz 3 boyutlu modelleriniz oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.