Genel

Google Disavow ile Zararlı Linkleri Reddedin

Google Disavow Websitesi olanların kullanması gereken (özellikle google arama motorunu hedefliyorsanız) google tarafından geliştirilen bir araçtır. SEO konusu çok uzun olmakla birlikte bu yazımızın konusu değildir. SEO’ya faydalıdır veya zararlıdır konusuna girmeden Google Disavow ile zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri nasıl reddeceğinizi sizlere anlatacağız.

Google Disavow genel itibariyle sitenize verilen zararlı, spam ve sizi kötü etkileyen bağlantıların (backlinklerin) reddedilmesini sağlayan bir araçtır. Yanlış kullanılması durumunda sitenizin Google’daki sıranıza olumsuz etki edebileceğini ve sıralamalarda geriye doğru gideceğinizi, doğru kullanımda ise daha da yükseleceğinizi unutmamanız gerekir.

Google Disavow Aracı Kullanımı:

1. Adım: Disavow için doğru bağlantıları belirleyin.

Backlink profilinizi tam olarak anlamanın tek yolu, bağlantılarınızın eksiksiz bir analizidir. İlk adımında, mümkün olduğunca çok dış bağlantı toplanmalısınız. Bunlardan bazılarını Google Search Console’lu kullanarak kontrol edebilirsiniz, ancak Google’ın size gösterdiğinden daha fazlasını görmeniz gerekir. Bu yüzden Google’da free backlink checker gibi kelimelerle arama yaparak ücretsiz backlink kontrolü yapan araçlara ulaşabilirsiniz.

Backlink kontrolü kesinlikle reddetme sürecinin en zor kısmıdır. Ayrıca, bağlantılarınızı dikkatlice ve ayrıntılı olarak incelemeniz gerekeceğinden en fazla zaman alan görevdir. Biz bu örnekte Moz.com web sitesine üye olarak 7 günlük ücretsiz plan ile analiz yapıyoruz. Şimdi backlinklerimizi analiz etmeye başlayalım.

Spam Skoru
Spam Skoru

Spam Skor Kontrolü: Moz panelindeki “Link Research” menüsünden “Spam Score” alanına tıklayıp, search bölümüne web site adresimizi yazıyoruz. Çıkan sorgudan, spam puanımızı ve spam puanı dağılımlarımızı görebiliyoruz. Bu örnekte kukumav.net web sitesinin spam skoru %3 olarak hesaplandı ve %31-60 oranında spam gelen backlink yüzdesinin %11.4 olduğunu görüyoruz.

Raporun alt kısmında da spam skorumuzu yükselten bağlantıları, web sitesinin spam skorunu ve alan adı otoritesini (DA) görüyoruz. Burada DA oranı çok düşük ve spam skoru %30un üzerinde olan siteleri reddetmemiz gerekir.

Spam Skorunuzu Öğrenin
Spam Skorunuzu Öğrenin

2. Adım: Disavow dosyanızı oluşturun.

Backlink kontrolünü tamamladıktan ve reddetmek istediğiniz backlink kaynaklarını tanımladıktan sonra, gerçek Disavow işlemini başlatabilirsiniz.

Öncelikle, Google’ın biçim gereksinimlerine göz atalım;

  • Dosya türü .txt olmalıdır. Genellikle Mac kullanıcıları, gönderimle ilgili sorunları olduğundan, dosyaları doğru biçimlerde oluşturmadıklarını görürüz. .docx, .xlsx, .rtf veya benzerlerini kullanmayın. Google bu dosyaları kabul etmeyecektir. Ayrıca bazı metin editörleri Disavow dosyasını doğru görüntüleyemiyor. Not Defteri’nin bazen dosyayı doğru açmakta zorluk yaşadığını görüyoruz. Bunun yerine Wordpad, Sublime ve Notepad++ gibi diğer metin editörlerini kullanabilirsiniz.
  • Dosya UTF-8 veya 7-bit ASCII olarak kodlanmış olmalıdır.
  • Dosya boyutu 2 MB’ı geçmemelidir.
  • Her satıra bir URL / etki alanı eklediğinizden emin olun.
  • Belirli bir URL’yi veya tüm domaini ekleyebilirsiniz. Özellikle spam içerikli sitelerden istenmeyen backlinkler varsa, tüm etki alanını iptal etmek daha iyi olabilir.
  • Alt alan adlarının ayrı olarak kaldırılması önerilir.
  • Doğru analiz yapmadan backlinklerinizi eklememelisiniz.
  • Reddetmek istediğiniz tüm backlinkleri eklediğinizden emin olmalısınız. Daha önce riskli olarak tanımladığınız bağlantıların hiçbirini kaçırmamalısınız.

Alan adı düzeyinde reddetmek için dosyamızda aşağıdaki gibi ekliyoruz.
domain:siteadi.com

disavowlink
disavowlink

3. Adım: Disavow dosyanızı yükleyin.

Öncelikle Google Disavow bağlantıları reddetme penceresinden, işlem yapmak istediğimiz web sitesini seçiyoruz ve “Bağlantıları Reddetme” butonuna basıyoruz.

Google Disavow
Google Disavow

Açılan pencerede “Dosya Seç” alanından oluşturduğumuz .txt dosyasını seçiyoruz ve “Gönder” butonuna ardından da “Bitti” basıyoruz. İşte bu kadar!

4. Adım: Disavow dosyanızı güçlendirin.

Disavow dosyasını yükledikten sonra Google’ın bu bağlantıları sizin için hemen taramaya başlaması yaygın bir yanılgıdır. Disavow, Google’ın bir sonraki taramayla ilgili bazı bağlantıları dikkate almaması için yalnızca bir öneridir. Google’ın tarama zamanlaması kendi önceliklerine dayanmaktadır ve her yeni bir Disavow dosyası aldıklarında bu konuda hiçbir şey değiştirmeyeceklerdir.

Ayrıca, tüm Google botlarının alan adınız için yeni bir Disavow dosyası olduğunu fark etmeleri yaklaşık 2 gün, 2 hafta veya 2 ay sürebilir.

Sonuç Olarak;

Bugün, muhtemelen herkesin bir noktada reddetme dosyası göndermesi gerekecek. Olumsuz SEO saldırılarına bağlı olarak geçmişten gelen kötü backlinkler veya yeni riskli linkler olup olmadığına bakılmaksızın: Riskli backlinklerinizi kaldıramazsanız, Google tarafından cezalandırılabilir ve sıralama kaybı yaşayabilirsiniz. Google disavow aracı nasıl kullanılır? hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa hemen bizi arayın!

Google Sıralama Faktörleri

Google’daki web site sıralamanız birçok şeye bağlıdır, ancak en önemli sıralama faktörlerinden biri kesinlikle sizin backlink profilinizdir. Google, arama sonuçlarını web sitelerinin kalitesine ve alaka düzeyine göre sıralamaya çalışır. Bu alaka düzeyi, içeriğin popülaritesine dayanmaktadır. Sahip olduğunuz hit ve içeriğiniz ne kadar çok sayıda kullanıcı tarafından paylaşılırsa, Google’ın web sitenizi alakalı olarak değerlendirme olasılığı da o kadar yüksek olur. Böylece, sıralamanız en üste taşınacaktır.

Kötü içerikli kötü sitelerde bağlantılarınız (backlink) varsa, Google web sitenizi bu tür sitelerle ilişkilendirebilir ve böylece sizi spam olarak da sınıflandırabilir. Bu yüzden bu tür sitelerdeki bağlantılarınızı analiz etmeniz, onları kaldırarak ya da reddederek kötü linklerden kurtulmanız gerekir.

Kaynak: Kukumav

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.